Zmizelý klášter, růst inflace, vysokorychlostní železnice a Partizan v Praze. Srbský týdeník #16

24.02.2022

Přinášíme pravidelný souhrn toho, co se v uplynulém týdnu stalo v Srbsku a na poli česko-srbských vztahů. Srbský týdeník #16.

PDF verze Srbského týdeníku ZDARMA ke stažení ZDE:

  • Míra inflace na 8,2 %. V první měsíci roku 2022 rostla inflace v Srbsku o 8,2 procenta, v prosinci loňského roku to bylo 7,9 procenta a lednu 2021 pouze 1,1 procenta. Jaké je srovnání s Českou republikou? Za leden 2022 rostla inflace rychlejším tempem a to 9,9 procenta. Inflace ve světě v posledních měsících trhá rekordy hlavně s ohledem na růst cen energií i výpadků a pomalého náběhu výroby po lockdownech kvůli šíření covidu. Nejnověji se očekává další zdražování kvůli bezpečnostní situaci na východě Evropy a ruskou operaci na Ukrajině. Původní odhady srbské Národní banky ještě před vývojem na Ukrajině hovořily o postupném poklesu cen.
  • 14 let "samostatného" Kosova. Minulý týden uplynulo 14 let od jednostranného prohlášení nezávislosti jihosrbské provincie Kosovo a Metohije ze strany tamní albánské moci. Tamní populace je ovšem se situací ve "státě" krajně nespokojena. Podle oficiálních průzkumů by téměř 55 procent obyvatel nejraději emigrovalo. Největší zájem o odchod do zahraničí panuje mezi mladými. Mezi lidmi ve věku 18 - 25 let je zájem o emigraci vyjádřilo 73 procent z nich. Kosovo po 14 letech od vyhlášení samostatnosti neuznává většina členských států OSN. Nesouhlas s jednostranným odtržením Kosova a Metohije od Srbska si tradičně připomínali i občané v Praze.
  • Srbsko má v USA novou ambasádu. Velvyslanec Srbské republiky ve Spojených státech amerických Marko Djurić před pár dny slavnostně otevřel nové sídlo srbské ambasády ve Washingtonu. Srbsko již od dob rozpadu Jugoslávie v americké metropoli mělo svůj zastupitelský úřad v dočasných pronajatých prostorách, které se neslučovaly s adekvátní diplomatickou reprezentací státu. Nově získal srbský stát do svého vlastnictví historickou novorenesanční budovu, která se nachází jen několik set metrů od Bílého domu.
  • Sedmisetletý klášter zmizel z mapy. Slavný srbský klášter Visoki Dečani v Metohiji, který byl dostavěn v roce 1355 a do dnešních dnů tento srbský historický klenot slouží původnímu účelu, zmizel na několik dní z aplikace Google mapy. Upozornilo na to vedení kláštera, podle kterého nešlo o dílo náhody, ale opětovnou provokaci. Po silné medializaci byl klášter, který je skvostem středověké srbské architektury, na celosvětovou aplikaci vrácen. Klášter je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a je nonstop střežen vojsky KFOR.
  • Nový rychlovlak. Mezi metropolí Bělehradem a Novým Sadem na severu Srbska začne fungovat nové vysokorychlostní železniční spojení. Srbská železniční společnost oznámila, že test dráhy proběhl úspěšně a vlak překonal rychlost 200 kilometrů za hodinu. Testy provádí německá společnost Deutsche Bahn prostřednictvím dvoupatrových vlaků Stadler. Pravidelný provoz nových rychlovlaků by měl být spuštěn v půlce března.
  • Sparta podlehla Partizanu. Český fotbalový klub AC Sparta Praha minulý čtvrtek nedokázal porazit bělehradský FK Partizan. Jednalo se o play-off zápas v rámci evropské konferenční ligy. Partizan v Praze vyhrál 1:0, odvetný zápas se hraje v Bělehradě.