Zemřel Miroslav Lazanski

04.08.2021

Ve svém bělehradském domě nečekaně zemřel srbský velvyslanec v Moskvě, novinář a vojensko-politický analytik Miroslav Lazanski. Bylo mu 71 let, důvodem úmrtí byl zřejmě infarkt.

Srbsko zastihla tragická zpráva. Svět nečekaně opustil diplomat, politik, novinář a vojenský analytik Miroslav Lazanski.

"Srbsko ztratilo velkého člověka, svého velvyslance v Ruské federaci, jednoho z nejlepších expertů na geopolitické záležitosti, vojenské strategie a taktiku, výjimečného novináře a publicistu, a především dobrého člověka. Člověka, který miloval Srbsko víc než cokoli jiného. Díky mu za vše, co pro naši zemi udělal. Budiž mu věčná sláva," uvedl srbský prezident Vučić.

Miroslav Lazanski byl dlouholetý novinář a vojensko-politický analytik s mimořádným talentem pro analýzu geopolitických vztahů. Za svou kariéru se mu povedlo pořídit rozhovory s mnoha světovými státníky i generalitou NATO, Ruska, Japonska, Číny.

Reportoval z válečných zón na území bývalé Jugoslávie, Ruska, Iráku, Íránu, Afghánistánu či Libye. V minulosti pořídil rozhovor například s rumunským vůdcem Ceaușescem, syrským prezidentem Asadem, běloruským vůdcem Lukašenkem a řadou dalších. V oboru vojenství a válečné strategie neměl konkurenci.

Lazanski natočil mnoho dokumentárních filmů, například Válka o Kosovo (Rat za Kosovo), byl autorem osmi knih. Od června 2016 poslanec srbského parlamentu a v září 2019 byl jmenován velvyslancem Srbské republiky v Ruské federaci.