Zemřel Đoko Stojičić, bývalý velvyslanec Jugoslávie v Praze

06.12.2021

Po krátké nemoci zemřel v Bělehradě bývalý ministr kultury, spisovatel, publicista a někdejší velvyslanec Svazové republiky Jugoslávie v České republice Đoko Stojičić.

Đoko Stojičić (1936 - 2021)
Đoko Stojičić (1936 - 2021)

Đoko Stojičić je jméno, které v České republice dodnes zná mnoho lidí. Někdejší velvyslanec Jugoslávie, který vedl diplomatické zastoupení své země i během nejtěžších momentů její moderní historie, během bombardování v roce 1999, zemřel ve věku nedožitých 86 let. Na věčnost odešel minulý týden ve čtvrtek 2. prosince 2021.

Vystudoval jugoslávskou a světovou literaturu na Filologické fakultě Univerzity v Bělehradě v roce 1962 a v roce 1966 získal magisterský titul. Kariéru začal jako redaktor novin "Student", působil jako ředitel Republikového institutu pro mezinárodní vědeckou, vzdělávací a technickou spolupráci. Byl též šéfredaktorem týdeníku NIN a redaktorem Všeobecného vzdělávacího programu TV Beograd.

Od února 1993 do března 1994 působil jako ministr kultury, poté v letech 1994 - 2001 vykonával funkci velvyslance Jugoslávie v Praze. Během svého působení se zasazoval o prohlubování spolupráce našich zemí a představení srbské kultury českým občanům. 

Zanechal za sebou i významné dílo literární. Đoko Stojičić vydal 17 knih poezie a mnoho dalších knih jiných žánrů včetně cestopisů, divadelních her, esejů, studií a článků. Jeho básně byly překládány do 20 světových jazyků včetně češtiny.

Đoko zanechal v Praze silnou stopu, která nikdy nezmizí. Čest jeho památce!

Pravděpodobně poslední veřejné vystoupení D. Stojičiće. Podívejte se na rozhovor, který s ním vedl Milutin Ilić pro Geopolitikon.cz: