Vzpomínka na Gavrila Principa

29.04.2023

Zástupci Česko-srbské asociace vzájemné spolupráce se v pátek v Malé pevnosti Terezín zúčastnili pietního setkání u příležitosti 105. výročí smrti Gavrila Principa, jednoho účastníků atentátu na rakousko-uherského následníka trůnu a člena odbojové organizace Mladá Bosna.

Záminkou k rozpoutání první světové války ze strany Rakousko-Uherska a Německa byl, jak známo, tzv. Sarajevský atentát. Skupina mladých národně smýšlejících mladíků chtěla radikálním činem vyjádřit nesouhlas s dlouhodobou rakouskou okupací Bosny a Hercegoviny a útlakem jejího obyvatelstva.

Nejznámějším ze skupiny odsouzených představitelů Mladé Bosny je nepochybně srbský mladík Gavrilo Princip. Vzhledem k nízkému věku nemohl být odsouzen k trestu smrti a v rámci tehdejších zákonů dostal nejvyšší možný trest 20 let těžkého žaláře.

Vězněn byl na českém území (tehdy součástí Rakousko-Uherska) v terezínské Malé pevnosti v malé cele v nelidských podmínkách. Konce války a osvobození se nedožil, 28. dubna 1918 zemřel v zuboženém stavu a hmotnosti kolem 40 kilogramů na tuberkulózu.

Památka mladého odbojáře proti rakouské okupaci Bosny je každým rokem před jeho celou číslo 1 připomínána. Tentokrát se vzpomínkového shromáždění zúčastnili i kadeti srbské vojenské a policejní akademie spolu se zástupci srbského velvyslanectví, vlády i Srbské pravoslavné církve.

Za Česko-srbskou asociaci vzájemné spolupráce uctila položením kytice památku Gavrila Principa tříčlenná delegace v čele s Katarinou Stepanović.