Výstava uměleckých děl a představení kulturního centra Stari Kolašin v Praze

30.05.2022

V Praze se uskutečnila významná srbská kulturní akce. Česko-srbská asociace vzájemné spolupráce se podílela domluvení a organizaci výstavy řady děl výtvarného umění a odborných přednášek spjatých s prostorem známým jako Ibarski Kolašin, který se rozprostírá kolem města Zubin Potok na severu srbské autonomní oblasti Kosovo a Metohije a zasahuje i do dalších oblastí v Srbsku.

Významní srbští univerzitní profesoři a vědci, představitelé Kulturního domu Stari Kolašin a několik desítek obrazů z umělecké kolonie Gazivode (velké umělé jezero na rozhraní centrálního Srbska a severu oblasti Kosova a Metohije) se představili během setkání ve společenském sále srbského velvyslanectví v Praze.

Prahu v těchto dnech na pozvání Česko-srbské asociace vzájemné spolupráce dorazili představitelé Kulturního domu Stari Kolašin z města Zubin Potok. V delegaci byl prof. dr. Dragiša Bojović z Univerzity v Niši a literární kritik dr. Mileta Aćimović Ivkov či Andrijana Živanović, šéfka Kulturního domu Stari Kolašin.

Spolu se svými kolegy přivezli rozsáhlý soubor děl výtvarného umění. Jde o soubor více než třiceti akvarelů různých motivů od krajin po ztvárnění symbolů srbské historie, identity a duchovnosti jako staroslavné kláštery Pećka Patrijaršija a Duboki Potok z Kosova a Metohije, jezero Gazivode nebo známý most na řece Drině, který stojí ve městě Višegrad v Republice Srbské v Bosně a Hercegovině a byl námětem nejznámějšího románu nositele Nobelovy ceny za literaturu Iva Andriće.

Autory vystavených uměleckých děl je široké portfolio malířů z 20. i 21. století. Nejstarší autor Mladen Popović žil v letech 1929 - 2008, nejmladší z autorů této umělecké série Teodora Bradić se narodila v roce 1996.

Srbští profesoři Bojović a Ivkov během kulturního večera na srbském velvyslanectví představili život a dílo srbského spisovatele Grigorije Božoviće který se narodil v obci Pridvorica nedaleko Zubin Potoka a dodnes inspiruje literární vědce i spisovatele. Po Božovićovi, který padl krátce před koncem druhé světové války, je pojmenována literární cena, kterou pravidelně uděluje právě Kulturní dům Zubin Potok.

Hlavní zásluhu na realizaci i průběhu celé akce má pan Dragoslav Stepanović, kterému tímto velmi děkujeme!