Vučić míří do Ruska, (ne)členství v NATO a smrt legendy. Srbský týdeník #3

22.11.2021

Přinášíme pravidelný souhrn toho, co se v uplynulém týdnu stalo v Srbsku a na poli česko-srbských vztahů. Srbský týdeník #3

PDF verze Srbského týdeníku ZDARMA ke stažení ZDE:

  • Priština opět stupňuje napětí kvůli budoucnosti Kosova a Metohije. Kosovsko-albánský premiér Albin Kurti se podle tamních médií rozhovořil o tom, jakou vidí budoucnost tzv. státu Kosovo. Kurti prohlásil, že by v případném referendu hlasoval pro spojení Kosova s Albánií. Prohlášení vyvolalo napětí nejen na straně samotného Srbska, ale především mezi srbskými obyvateli Kosova a Metohije.
  • Bruselský dialog mezi Bělehradem a Prištinou pokračoval na nižší úrovni. Zvláštní zástupce Evropské unie Miroslav Lajčák oznámil, že se v Bruselu konalo setkání expertních skupin z Bělehradu a Prištiny. Mělo jít o druhé zasedání Pracovní skupiny pro řešení SPZ, během kterého se obě strany konstruktivně zapojily a pokračovala výměna názorů. Lajčák obě strany vyzval, aby našly trvalé řešení v zájmu svých občanů.
  • Prezident Aleksandar Vučić vyrazí na jednání s Vladimirem Putinem. V druhé půli týdne se uskuteční dlouho očekávaná návštěva srbského prezidenta v Rusku, kde je na programu především jednání obou prezidentů. Hlavním tématem je vyjednání nové dlouhodobé smlouvy na dodávky zemního plynu v příštích letech. Především půjde o cenu plynu. Srbsko hodlá Rusko, svého strategického partnera, požádat o nižší ceny, než bylo původně pro příští rok v plánu a také o navýšení objemu. Srbsko nakupuje výhradně ruský plyn, který doteď putoval přes Ukrajinu a Maďarsko, od 1. ledna pak plynovodem "Turkish Stream". Očekává se ovšem, že diskutovanými tématy bude i Kosovo a Metohije, stále častější provokace a neuvážené akce albánské moci proti srbskému obyvatelstvu, které vyvolávají strach, napětí a znesnadňují pokračování vzájemného dialogu pod patronátem EU v Bruselu. Mluvit se má také o západním tlaku na Republiku Srbskou v Bosně a Hercegovině.
  • Srbsko do NATO nevstoupí. Předseda Národního shromáždění Srbské republiky Ivica Dačić zopakoval dlouhodobou pevnou pozici, že země rozhodně nemá v plánu vstoupit do Severoatlantické aliance. Zdůraznil, že Srbsko trvá na svém zásadovém postoji k vojenské neutralitě, který je zákonnou povinností, ale také odrazem postoje drtivé většiny národa kvůli bombardování v roce 1999. Dačić podotkl, že doufá, že jednotky KFOR na Kosovu a Metohiji budou v budoucnu plnit svůj mandát a dohlížet na zachování stability a předcházet násilí.
  • Podnikatelé jsou s inflačními prognózami optimističtější než bankéři. Zástupci srbských společností mají z hlediska krátkodobých inflačních očekávání větší optimismus než banky. Ukázaly to výsledky průzkumu Národní banky Srbska z října tohoto roku. V říjnu dosahovala inflace v Srbsku rekordních 6,6 procenta, očekává se její pokles. Připomeňme, že dle oficiálních údajů zároveň rekordně v Srbsku roste ekonomika. Reálný růst HDP ve 2. čtvrtletí 2021 ve srovnání se stejným obdobím loňského roku činil 13,7 procenta.
  • Rusko je připraveno na dodávku systému protivzdušné obrany. Ruský obranný koncern Rosoboronexport je připraven co nejdříve zvážit případný požadavek Srbska na dodávku systémů protivzdušné obrany. Řekl to šéf koncernu Alexander Mikheev po skočení veletrhu vojenské techniky Airshow 2021 v Dubaji. O takové zakázce se prý zatím nejedná, ale společnost je v případě žádosti připravena okamžitě vyhovět. Srbsko dříve zakoupilo z Ruska sedm vrtulníků Mi-17 a Mi-35 a dostalo darem šest letounů MiG-29 a 10 obrněných vozidel BRDM-2MS.
  • Odešla Merima Njegomir, legenda srbské lidové písně. Ve věku 68 let zemřela v sobotu 20. listopadu slavná zpěvačka Merima Njegomir. Dlouho se potýkala s rakovinou slinivky. Za svou kariéru, která trvala dlouhé čtyři dekády, vydala 24 alb. V repertoáru kromě vlastních písní měla původní lidové, ale i písně ve dvaceti světových jazycích včetně čínštiny, hebrejštiny, italštiny, řečtiny, maďarštiny nebo francouzštiny. Mezi její proslavené hity patří například Ivanova korita, Ruzmarin, Zbog tebe, Što je lepo kad se neko voli, Opilo nas vino a mnohé další. Pěvecká legenda bude pohřbena na bělehradském Novém hřbitově v Aleji zasloužilých občanů.