Vučić: Brutální porušení práva i dohody z Bruselu. Albánci odsoudili Srba za pravdu

25.08.2021

Kosovsko-albánský odvolací soud v Prištině na dva roky vězení odsoudil poslance a předsedu okresu Zvečan Ivana Todosijeviće. Oficiální zdůvodnění je "projev nenávisti". Ve skutečnosti šlo o to, jak uvedl i srbský prezident Vučić, že Todosijević řekl pravdu.

Ivan Todosijević, poslanec za Srpsku listu a předsedy okresu Zvečan na severu Kosova a Metohije má jít na dva roky do vězení. Prištinský albánský soud tak rozhodl kvůli obsahu Todosijećovu projevu. Mluvil o incidentu v Račaku na Kosmetu, který je všeobecně brán jako záminka k bombardování ze strany NATO.

"Srb ze severu Kosova a Metohije Ivan Todosijević byl pravomocným rozsudkem odsouzen ke dvěma letům vězení jen kvůli tomu, že řekl pravdu. Pravdu o Račaku a pravdu o všem, co se dělo srbskému národu," uvedl prezident Aleksandar Vučić.

Podle jeho slov došlo ke zjevnému porušení dohody z Bruselu, kterou sami Albánci před lety podepsali. "Odsoudili ho albánští soudci, ale podle Bruselské dohody ho měli soudit dva srbští a jeden albánský soudce. Brutálně a hrubě je porušeno právo, právo na svobodu myšlení, právo na spravedlivý soud, což jsme společně s Albánci a Evropskou unií podepsali v Bruselu," řekl.

Vučić zároveň apeloval na Evropany a Evropskou unii, ať vyzvou Albánce v Prištině a řeknou jim, že musí respektovat to, co sami podepsali a přijali.

"Vyzývám i Srby na Kosovu a Metohiji, ať jsou jednotní a stojí za Ivanem Todosijevićem, stejně jako my v centrálním Srbsku stojíme za ním, jeho rodinou a veškerým srbským lidem na Kosovu a Metohiji," dodal Aleksandar Vučić.