Vlakem z Bělehradu do Nového sadu za 33 minut, vstup do EU a vyšší kvóty pro ocel. Srbský týdeník #19

21.03.2022

Přinášíme pravidelný souhrn toho, co se v uplynulém týdnu stalo v Srbsku a na poli česko-srbských vztahů. Srbský týdeník #19.

PDF verze Srbského týdeníku ZDARMA ke stažení ZDE:

  • Západní Balkán prioritou Německa. Ministryně zahraničních věcí Spolkové republiky Německo Annalena Baerbock při své návštěvě Bělehradu uvedla, že otázky západního Balkánu budou pro německou vládu patřit k prioritám. Po srbských prezidentských i parlamentních volbách, které se konají 3. dubna, bude Berlín podle jejích slov usilovat o dosažení komplexní dohody v rámci dialogu mezi Bělehradem a Prištinou s tím, že Německo chce k vzájemné dohodě pomoci. Německá šéfka diplomacie rovněž po jednání s prezidentem Vučićem řekla, že si Německo přeje, aby se Srbsko stalo plnoprávným členem Evropské unie. Německo podle ministryně zřídilo funkci speciálního vyslance pro západní Balkán. "Bude mým okem a uchem v regionu a postará se o to, aby se západnímu Balkánu v nadcházejícím období dostalo veškeré naší pozornosti," řekla Baerbock v Bělehradě.
  • Srbsko do Evropské unie. Cestu Srbska do EU ještě razantněji než Německo podporuje Slovinsko. Podle slovinského prezidenta Boruta Pahora je přijetí Srbska do sedmadvacítky geopolitickou prioritou číslo jedna. "Nyní je velmi důležité, aby se všichni politici v regionu zdrželi prohlášení a jednání, které by prohloubily nedůvěru mezi národy a zeměmi západního Balkánu," řekl Pahor s tím, že je nutné posílit politický dialog na všech úrovních a vzájemnou důvěru a spolupráci. Mezi základními prioritami má přijetí Srbska do EU rovněž Maďarsko. Česká Republika se zavázala, že pokrok v přístupových jednáních se Srbskem zařadí mezi své priority svého předsednictví v Radě EU, které Praha přebírá pro druhou půlku letošního roku. Připomeňme, že Srbsko podalo přihlášku do EU v roce 2009 a od roku 2012 má status kandidátské země.
  • Vlakem z Bělehradu do Nového sadu za 33 minut. Srbské železnice uvedly do běžného provozu novou rychlodráhu, která byla v uplynulých měsících dokončena a testována. Spuštění pro cestující proběhlo dle původního plánu. Dvoupatrové vlakové soupravy německé provenience Stadler budou mezi Bělehradem a Novým Sadem na severu země jezdit rychlostí až 200 kilometrů za hodinu. Cesta mezi oběma městy díky tomu zabere něco málo přes půl hodiny. Novináři deníku Politika v prví den provozu dobu jízdy naměřili na 33 minut. Vlakové soupravy by v obou směrech měly jezdit sedmkrát denně od sedmé, do osmé, respektive desáté hodiny večerní. Do konce dubna je v rámci promoakce snížena cena jízdenky na pouhých 300 dinárů (v přepočtu asi 66 Kč). Provoz na trati, kde původně cesta kvůli špatnému technickému stavu zabrala více než hodinu a půl, byl z důvodu rekonstrukce přerušen od roku 2019. Slavnostního zahájení provozu nového rychlovlaku se společně s prezidentem Aleksandrem Vučićem zúčastnil i maďarský premiér Viktor Orbán. Trať je totiž součástí chystaného mezinárodního železničního spojení Bělehrad - Budapešť, které by mělo být dokončeno do roku 2025.
  • Skok na seznamu nejšťastnějších zemí světa. Pod záštitou Organizace spojených národů (OSN) je každoročně vyhlašován index zemí podle míry štěstí. Anketu už po páté vyhrálo Finsko. Srbsko patří mezi tři země, které nově poskočily nejvíce dopředu. Dříve bylo Srbsko na 48. místě podle míry štěstí, nově zaujímá 43. místo, o čtyři pozice lepší než Chorvatsko, které je díky přímořským letoviskům známou turistickou destinací. Sousední Černá Hora je až na 75. místě. Francie například obsadila 20. místo. Kromě Srbska zaznamenaly největší skok další dvě země v regionu, Bulharsko a Rumunsko. Na žebříčku je vedeno celkem 146 zemí světa, poslední je Afghánistán. Index štěstí zohledňuje kromě osobních pocitů pohody a štěstí také hrubý domácí produkt (HDP), osobní svobodu a míru korupce.
  • Volební přípravy v plném proudu. Srbsko čekají v neděli 3. dubna hned troje volby. Občané budou volit prezidenta, parlament i regionální zástupce. Nejvíce pozornosti pochopitelně směřují k prezidentským a parlamentním volbám, které určí další směřování země. Současný prezident Aleksandar Vučić hodlá obhajovat svůj úřad a jako společného kandidáta ho podporují i socialisté současného šéfa Národního shromáždění Ivici Dačiće. Republiková volební komise již vyhlásila, že celkový počet voličů je 6 501 689, což je zhruba o 80 tisíc voličů méně než v parlamentních volbách před dvěma lety. V hlavním městě Bělehradě má volební právo 1 600 214 občanů.
  • Navýšení kvót pro vývoz oceli do EU. Evropská komise Srbsku zvýšila kvóty na dovoz některých druhů oceli do zemí sedmadvacítky. Oznámila to Hospodářská komora Srbska (Privredna komora Srbije). "Věříme, že tuto změnu předpisů EU využijí naše firmy z ocelářského průmyslu, které jsou zároveň velkými exportéry. Je třeba připomenout, že srbský ocelářský průmysl je již několik let omezován kvótami EU na dovoz oceli, přestože s EU existuje dohoda o volném obchodu," uvedl Bojan Stanić z hospodářské komory.