„Vidovdan slavíme jako vítězové,“ řekl Vučić na připomínce kosovské bitvy

28.06.2021

Srbský národ si připomínal Vidovdan, jeden z nejvýznamnějších svátků a den navždy spjatý se statečným bojem srbských hrdinů na Kosově poli. Prezident Aleksandar Vučić vyzdvihl odvahu svého národa.

Kosovská bitva mezi Srby a Osmany z 28. června 1389 sice dopadla nerozhodně, ale Srbové, kteří pod vedením cara Lazara čelili téměř dvojnásobné přesile, vyšli z boje neporaženi. Kromě toho srbský rytíř Miloš Obilić dokázal během bitvy zabít hlavu svých protivníků, osmanského sultána Murada. Podle legendy vše proběhlo tak, že se Obilić vydával za přeběhlíka na muslimskou stranu, dostal se do nepřátelského tábora až k sultánovi a ve vhodnou chvíli ho zabil nožem. Sám dopředu věděl, že se nemůže dostat zpět živý, přesto neváhal a šel do akce. Den po úspěšném útoku na sultána ho Osmani zabili stětím hlavy.

Boj svých předků si každoročně Srbové připomínají přímo na místě bitvy na Gazimestánu u velkého pomníku. S každým dalším rokem je pro Srby těžší se na místo památníku dostat. Kosovsko-albánské síly provokují Srby buď na místě, anebo jako letos blokují silnice, aby se lidé na místo nedostali.

Během připomínky bitvy albánská policie zatkla mladíka z Černé Hory a převezla do vězení v Prištině. Následujícího dne byl vyslýchán a obviněn ze zločinu podněcování k národnostní a náboženské nenávisti a nesnášenlivosti. Důvod zatčení byl nesmyslný a neuvěřitelný. Mladík se pouze verbálně a slušně zastal jeptišky, kterou chtěla kosovská policie prohledávat.

Srbský prezident si Vidovdan připomněl ve městě Kruševac, které založil car Lazar. Uctil památku všech bojovníků a ve městě byla odhalena monumentální Lazarova socha. Kruševac letos slaví 650 let od svého založení.

"Vidovdan představuje symbol velikosti našeho národa. Je to den, který i v našich porážkách ukazoval, jak jsme velcí, jakkoli početně malí. Srbský duch je nepokořitelný, neporazitelný a nikdy neustoupil před dobyvateli. Vidovdan dnes slavíme jaké vítězové, jako svobodní a hrdí lidé. Porážka a kapitulace pro nás nejsou volbou," řekl Aleksandar Vučić v Kruševci.

U příležitosti Vidovdanu prezident udělil nejvyšší státní vyznamenání jednotlivcům a institucím za zásluhy a šíření dobrého jména Srbska i jednotě srbského národa.