Velvyslanec Tomáš Kuchta: EU by měla Srbsko více motivovat a neměnit podmínky během vyjednávání

28.08.2021

Český velvyslanec v Srbsku J.E. Tomáš Kuchta byl hostem pořadu Události komentáře na ČT24. Tématem byla cesta zemí západního Balkánu do Evropské unie.

Moderátorka rozhovor začala konstatováním, že na území bývalé Jugoslávie stále přetrvává nacionalistické pnutí. Podle českého velvyslance v Bělehradě je sice faktem, že reminiscence 90. let přetrvávají, ale částečné řešení a pomoc vidí v urychlení evropské integrace.

"Jedním ze způsobů, jak dosáhnout zlepšení, je integrace těchto zemí do Evropské unie, aby se opět sešly pod jednou střechou. Je to ovšem cesta trnitá a poté, co Srbsko začalo vyjednávat o svém vstupu v roce 2014, entuziasmus za tu dobu bohužel vyprchává a to na obou stranách," konstatoval Tomáš Kuchta.

Moderátorka se snažila dávat za příklad, že Německo se povedlo integrovat do EU i NATO do deseti let od konce druhé světové války a zajímalo ji, proč proces evropské integrace na západním Balkáně trvá tak dlouho.

"EU si uvědomuje, že rozšíření o země západního Balkánu je pro ni strategické jak z hlediska bezpečnostního, tak z hlediska ekonomického. V roce 2014, kdy premianti Srbsko a Černá Hora začali přístupové rozhovory, to všechno vypadalo velmi optimisticky. V průběhu procesu došlo k určitému ochlazení, což je dáno tím, že došlo i k výměně politické garnitury nejen v těchto zemích, ale i členských zemích EU. Proces v posledních dvou letech trošku zamrzl. Srbsko, které již otevřelo asi 18 kapitol z 35, neotevřelo za poslední dva roky žádnou. Otázkou je, zda ze strany EU je správný přístup klást poměrně náročné požadavky, měnit metodiku uprostřed procesu a zda by nebylo dobré, aby se EU zamyslela nad tím, že Balkán pro ni je strategický a Evropa by měla být kompaktní, jednotná a uvažovat nad tím, jestli by země západního Balkánu nebylo lepší víc motivovat," uvedl Kuchta.

Mezi priority českého předsednictví EU může být podle něho jedním z hlavních cílů stanovení když ne přímo data, tak aspoň stanovení konkrétního plánu i s daty, aby se Srbsko mohlo do EU dostat co nejdříve. Zdůraznil, že pokud jde o evropskou integraci zemí západního Balkánu, celý proces by neměl smysl bez Srbska.

Mezi Českem a Srbskem podle českého velvyslance panují skutečně blízké vztahy a dokládá to i květnová návštěva srbského prezidenta v Praze. Moderátorka se totiž ptala, zda Vučićova slova o tom, že považuje Čechy nejen za přátele, ale za bratry, byla míněna vážně nebo šlo jen o diplomatické obraty.

"Cítím v Srbsku velmi pozitivní přístup k Čechům. Srbové mají o nás velmi dobré informace a mají daleko větší povědomí o české kultuře, ekonomice i každodenním dění u nás, než máme my o tom, co se děje v Srbsku. Denně tam jsou v novinách články o tom, kde se píše o dění u nás a Srbsko se s námi srovnává. I z těchto důvodů věřím, že to pan prezident Vučić myslel vážně," dodal velvyslanec ČR v Srbsku Tomáš Kuchta.

Celý rozhovor ZDE