Světový úspěch, bělehradské metro a umělá inteligence. Srbský týdeník #5

06.12.2021

Přinášíme pravidelný souhrn toho, co se v uplynulém týdnu stalo v Srbsku a na poli česko-srbských vztahů. Srbský týdeník #5

PDF verze Srbského týdeníku ZDARMA ke stažení ZDE:

  • Kusturicova vesnička nejlepší na světě. Známá vesnička Drvengrad, kterou u obce Mokra Gora před lety vybudoval světoznámý filmový režisér Emir Kusturica na západě Srbska, byla na zasedání Světové turistické organizace vyhlášena jako nejlepší turistická vesnice na světě. Mokra Gora uspěla mezi 170 žádostmi z 75 zemí světa, což je mimořádný úspěch. Ocenění dle srbských médií přispěje k dalšímu rozvoji cestovního ruchu v oblasti i zvýšení životní úrovně. "Je to odměna za vytrvalost a vizi, kterou se nám podařilo zhmotnit. Investoval jsem do vesnice vše, co jsem natáčením filmu získal," komentoval zisk ocenění Kusturica. Napodobeninu původní srbské vesnice zbudoval pro účely svého filmu Život je zázrak (Život je čudo) a následně ji otevřel veřejnosti s cílem zachránit původní venkovskou architekturu. Vesničku navštěvují statisíce lidí ročně.
  • Stavba bělehradského metra začala. Koncem listopadu byla podle plánu na den přesně zahájena výstavba metra, na které srbská metropole čekala přes 50 let. Stavební práce na místě budoucího depa Makiško polje byl v minulém týdnu obhlédnout prezident Vučić a ministr financí Siniša Mali. První studie metra v Bělehradě pochází z roku 1968. Podle aktuálního plánu by první linka měla být dokončena v roce 2028, druhá o dva roky později. Metro, které staví čínská společnost Power China, by mělo mít nejmodernější podobu a systém bude plně automatizován bez řidičů.
  • Osud Republiky Srbské v Bosně a Hercegovině. Západní společenství dělá klíčovou chybu, když při jednáních o budoucnosti země ignoruje vůli Srbů i Chorvatů. Řekl to profesor Robert M. Hayden z University of Pittsburgh, který se zaměřuje na mezinárodní vztahy se zaměřením na bývalou Jugoslávii. Případná nová forma dohody o fungování a podobě země musí vzejít z vůle všech tří konstitučních národů v Bosně a Hercegovině. "Jakýkoli pokus o dosažení unitární platformy s dominancí Bosňáků by vedl ke konfliktu. Klíčovou chybou všech dosavadních politik mezinárodního společenství vůči BaH je ignorování vůle Chorvatů a Srbů," řekl Hayden. Dodáváme pouze, že vedení Srbska pevně stojí za Republikou Srbskou v BaH a podporuje ji materiálně, ale i politicky na mezinárodní scéně.
  • Možnost těžby lithia v Srbsku rozděluje společnost. Během uplynulých dní se v několika srbských městech včetně Bělehradu konaly protesty proti společnosti Rio Tinto, která v některých oblastech zkoumá možnost těžby lithia za účelem výroby baterií do elektromobilů. Žádné definitivní stanovisko o případné těžbě nebylo vydáno. Vláda hodlá čekat na závěry zkoumání dopadů na životní prostředí a pak se zeptat občanů dotčených oblastí. To však nebrání protestům, do kterých mají být podle médií zapojeni ti opoziční lídři, kteří ještě coby představitelé výkonné moci v Srbsku před lety společnost Rio Tinto do země přivedli a dali jí povolení k průzkumu. Vláda viní opozici, že zneužívá téma ekologie k politickým a předvolebním účelům. Pokud jde čistě o potenciál těžby, Srbsko by teoreticky mohlo produkovat lithium pro výrobu milionu elektromobilů ročně.
  • Srbsko rozvíjí umělou inteligenci. Ve Státním datovém centru v Kragujevci byla spuštěna první Národní platforma pro umělou inteligenci v Srbsku. Součástí je nejnovější generace vysoce výkonného superpočítače schopného zpracovat ohromné množství informací v krátkém časovém úseku. Platformu budou využívat technické fakulty, vědeckotechnické parky a další odborná pracoviště. Do výstavby datového centra bylo investováno 55 milionů eur. "Jsme jednou z mála zemí, které založily Institut pro umělou inteligenci. To otevírá netušené možnosti. Lidé se nyní vracejí do naší země pracovat v oblasti špičkových technologií, což bude mít velký dopad na naši vědeckou komunitu, pro naše univerzity a vědeckotechnické parky," řekl při otevření prezident Aleksandar Vučić.
  • Hašim Thači se na svobodu nedostane. Speciální soud v Haagu odmítl žádost bývalého tzv. prezidenta Kosova Hašima Thačiho o podmínečné propuštění. Důvodem je neoprávněné vměšování do procesu a strach o svědky. Podle zdrojů portálu kosovo-online.com se měl Thači pokusit přes kosovsko-albánskou zpravodajskou službu pokusit vyrobit dva falešné svědky, kteří by při procesu vypovídali v jeho prospěch. Stejně tak speciální soud zohlednil strach o reálných svědků v procesu, kteří by jeho propuštění mohli být ohroženi.
  • Zemřel Djoko Stojičić. Ve věku nedožitých 86 let zemřel ve svém bělehradském domě srbský spisovatel, publicista, básník, někdejší ministr kultury a hlavně známý velvyslanec Svazové republiky Jugoslávie v Praze v letech 1994 - 2001. Stojičić stál v čele pražské ambasády během bombardování své země ze strany NATO. Mnozí Češi si ho dodnes pamatují a uchovávají jeho osobní písemné poděkování za morální podporu i materiální pomoc během Jugoslávie (více ZDE).