Stavba plynovodu, Srbsko jako lokomotiva Balkánu, pokroky s EU a premiéra filmu. Srbský týdeník #13

03.02.2022

Přinášíme pravidelný souhrn toho, co se v uplynulém týdnu stalo v Srbsku a na poli česko-srbských vztahů. Srbský týdeník #13.

PDF verze Srbského týdeníku ZDARMA ke stažení ZDE:

  • Plynovod mezi Srbskem a Bulharskem. Premiérka Ana Brnabić se zúčastnila zahájení výstavby plynovodu, který povede z jihosrbského města Niš do Dimitrovgradu na hranici s Bulharskem. Do provozu bude uveden nejpozději v říjnu 2023 a umožní bezpečnější dodávky zemního plynu do Srbska a regionu. Hodnota projektu v Srbsku je 85,5 milionu EUR. Část je půjčka Evropské centrální banky, přes polovinu rozpočtu jde z fondů EU a zbytek ze srbského státního rozpočtu a pokladny státní společnosti Srbijagas. Plynovod je projektován na kapacitu 1,8 miliardy metrů krychlových plynu ročně. Mezi hlavní přínosy projekty by měla být i přijatelnější cena komodity pro spotřebitele.
  • Lotyšsko podporuje vstup Srbska do EU. Šéf lotyšské diplomacie během své návštěvy Bělehradu jednal o bilaterálních vztazích, hospodářské a obchodní spolupráci a pokroku Srbska v procesu evropské integrace. Ministr zahraničí Lotyšska zdůraznil, že úspěšné referendum o změnách Ústavy v oblasti justice je klíčové pro reformu právního státu. Premiérka Brnabić ocenila podporu Lotyšska v cestě Srbska do EU. Lotyšský ministr zahraničí také vyslovil nutnost umožnit Srbům na Kosovu a Metohiji volit v nadcházejících dubnových srbských prezidentských a parlamentních volbách.
  • Ohlasy Zemanovy podpory Česko-srbské asociaci. Srbská média hromadně informovala o tom, že český prezident Miloš Zeman minulou středu na Pražském hradě podepsal přihlášku a stal se členem naší Česko-srbské asociace vzájemné spolupráce. Informaci přinesla všechna významná srbská média včetně státní televize RTS, deníku Politika a novin jako Kurir, Telegraf, Blic, Informer, Večernje Novosti, Dnevnik a další.
  • Srbsko je tahoun Západního Balkánu. Ministr zahraničních věcí Nikola Selaković v rozhovoru na TV Pink uvedl, že ze Srbska se díky strategické politice prezidenta Vučiće stala lokomotiva Západního Balkánu. "Tato politika z naší země učinila pilíř politické stability v této části Evropy," řekl Selaković s tím, že to může mít zklidňující a pozitivní vliv na celý region. Srbsko se podle jeho slov stalo světovou destinací číslo jedna pro příliv přímých zahraničních investic. Seriózní politické vedení, jak dále sdělil, přispívá k celkovému rozvoji země, což je na Srbsku vidět a dokazuje to rozvoj ekonomiky, infrastruktury, úspěšný boj proti organizovanému zločinu či růst životní úrovně.
  • Zemřela Ksenija Vučić. Koncem minulého týdne nečekaně ve věku 56 let odešla první manželka prezidenta Vučiće a matka jejich dvou dětí Ksenija. Celou svou kariéru věnovala žurnalistice. "Usnula jsi v objetí našeho syna. Děkuji, že jsi mi byla věrným přítelem a oporou," rozloučil se prezident se svou první manželkou, s níž má syna Danila a dceru Milicu. Ksenija Vučić byla pohřbena na bělehradském Novém hřbitově za přítomnosti rodiny, přátel, vedení státu a velkého množství lidí.
  • Česká premiéra filmu Jižní vítr zesiluje. V Praze se ve čtvrtek 3. února koná česká premiéra pokračování úspěšného srbského filmového díla režiséra Miloše Avramoviće Južni vetar (Jižní vítr) s oblíbeným hercem Milošem Bikovićem v hlavní roli. Zajištění premiéry v českém hlavním městě se ujal Srbský kulturní spolek Radost ve spolupráci se společností Balkan Film.