Srbský film vítězem Karlovarského filmového festivalu

30.08.2021

Film Banović Strahinja srbského režiséra Stefana Arsenijeviće získal tři ceny v rámci hlavní soutěže na 55. Karlovarském filmovém festivalu a vyhrál i hlavní cenu, Křišťálový glóbus.

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, který se kvůli důsledkům covidové pandemie konal až v samém závěru léta, zcela ovládlo srbské drama na téma uprchlické krize Banović Strahinja. Film získal řadu cen a nakonec i hlavní festivalovou cenu. Projekce filmu se v Karlových Varech zúčastnil i velvyslanec Srbské republiky J.E. Berislav Vekić.

Koprodukční film Banović Strahinja srbského režiséra Stefana Arsenijeviće, jehož autoři z rukou prezidenta filmového festivalu Jiřího Bartošky převzali Křišťálový glóbus, je příběhem dvou afrických migrantů inspirovaný středověkou srbskou legendou.

Na filmu se kromě Srbska podílela také Francie, Bulharsko, Lucembursko a Litva. Hlavní zásluhy nepochybně patří právě režiséru Arsenijevićovi a producentu Mogorovićovi.

Humanisticky naladěný filmový snímek vypráví o muži jménem Strahinja a jeho ženě Ababuo, kteří opustili Ghanu s vidinou lepšího života v Evropě, ale místo západní Evropy se dostali právě do Srbska. Strahinja si začíná budovat kariéru, zatímco jeho žena Ababuo najednou zmizí. Film je nejen o potřebě člověka najít své místo na světě, ale také o lásce.

Připomeňme, že to bylo především Srbsko, které v době kulminace migrační krize v roce 2015 zažívalo nejhorší nápor. Přes zemi putovala valná část migrantů, kteří se chtěli přes maďarskou hranici dostat dál do západní Evropy. 

Trailer filmu Banović Strahinja (v anglické verzi As Far as I Can Walk):