Srbsko si střeží svou neutralitu, investice do armády a supermoderní nemocnice. Srbský týdeník #17

03.03.2022

Přinášíme pravidelný souhrn toho, co se v uplynulém týdnu stalo v Srbsku a na poli česko-srbských vztahů. Srbský týdeník #17.

PDF verze Srbského týdeníku ZDARMA ke stažení ZDE:

  • Srbsko mezi mlýnskými kameny. Válka na Ukrajině přinesla těžkou situaci srbské politické reprezentaci. Ukrajina i Rusko jsou pro Srby tradiční přátelské národy, s oběma zeměmi dlouho spolupracuje. Rozhodování vlády a prezidenta, jaké oficiální stanovisko k aktuálně vyvolané krizi země zaujme, bylo o to těžší. Kromě toho se Srbsko podle slov prezident Aleksandra Vučiće ocitlo pod bezprecedentním tlakem zbytku světa. Vedení Srbska po zasedání Rady pro národní bezpečnost zaujalo jasné stanovisko, že jednoznačně podporuje teritoriální integritu Ukrajiny, jejíž porušování považuje za velkou chybu. Zároveň nehodlá uvalovat sankce na Rusko či se připojovat k sankcím EU. Srbsku se podařilo svým postojem uspokojit obě strany. Stanovisko přivítaly i USA. "Spojené státy vítají postoj Srbska o podpoře teritoriální integrity Ukrajiny, který je narušen ilegálním a ničím vyprovokovaným útokem Ruska," stojí v prohlášení americké ambasády v Bělehradě. Stejné nesouhlasné stanovisko s narušením teritoriální integrity Ukrajiny podpořilo Srbsko při hlasování o rezoluci na Valném shromáždění OSN. Obecně při otázkách, zda srbští představitelé podporují zájmy Ukrajiny nebo Ruska, opakují, že podporují zájmy Srbska a jeho občanů a podle toho rozhodují.
  • Protestní nóta Turecku. Ministerstvo zahraničních věcí Srbska připravilo k odeslání diplomatickou protestní nótu turecké vládě. Důvodem jsou výroky tureckého prezidenta, že jeho stát podpoří členství Kosova v NATO. "Jako důležitá země NATO nevidíme nic špatného na podpoře kosovského procesu. K podpoře členství Kosova v NATO nepotřebujeme žádné svolení," řekl Recep Tayyip Ergodan po rozhovoru s tzv. prezidentkou Kosova Vjosou Osmani. Podle srbského prezidenta nejde o přátelské vyjádření. Turci tuto svou podporu podmiňují zrušením záměru Prištiny, aby otevřela svou ambasádu v Jeruzalémě. Pro srbskou diplomacii nejde o snadnou situaci, neboť s Tureckem v posledních letech udržuje nadstandardní vztahy.
  • Bělehrad má novou nemocnici. V neděli bylo slavnostně otevřené nové ústřední Klinické centrum Srbska, největší a nejmodernější zdravotnické zařízení v celém regionu. Dvanáctipatrová budova s 825 lůžky a 34 operačními sály má celkovou užitnou rozlohu 86 tisíc metrů čtverečních a bylo do ní investováno 260 milionů EUR. První pacienty přijme v nejbližší době. Prezident Vučić při otevření ocenil, že jde o nejmodernější zařízení celého Balkánu. "Dříve jsme museli posílat pacienty do Soluně, Istanbulu nebo Vídně. To je už minulostí, protože máme veškeré nejlepší vybavení, skenery, rentgeny, magnetickou rezonanci a vše digitalizované," oznámil prezident. Součástí je i robotická chirurgie a chystá se nákup nových vrtulníků pro záchrannou službu.
  • Nové transportní letouny pro armádu. Srbská vláda podepsala v Madridu smlouvu se společností Airbus na dodávku dvou vojenských transportních letounů CASA C-295. Dodány by měly být na přelomu let 2023 a 2024. Armáda si tyto stroje vybrala pro jejich vynikající výsledky při použití v těch nejtěžších možných podmínkách. Kontrakt má hodnotu 81 milionů EUR, přičemž 66 milionů tvoří samotná letadla a zbylých 15 milionů je vyčleněno na výstroj a výcvik pilotů a související služby. CASA C-295 je dvoumotorový vojenský dopravní letoun vyráběný v závodě společnosti Airbus ve španělské Seville. Tato letadla využívá přes 25 zemí světa, včetně Armády České republiky.
  • AirSerbia přebírá lety do Moskvy. Letectví se týká i další zpráva. Poté, co kvůli vývoji bezpečnostní situace ve východní Evropě a dopadu sankcí došlo ke zrušení přímého leteckého spojení zajišťovaného ruskou společností Aeroflot, se naskytla příležitost pro srbského národního leteckého přepravce AirSerbia. Tato srbská společnost je jednou z mála v Evropě, jejíž letouny vpouští Rusko do svého vzdušného prostoru. AirSerbia toho využila a ihned domluvila výrazné posílení letů na svých pravidelných linkách Bělehrad - Moskva. Od příštího týdne by mělo během každého týdne proběhnout 15 letů. V tuto chvíli se letenky pro tyto linky prodávají za cenu pouhých 170 - 200 EUR. Společnost ve svých prohlášení zdůraznila, že se jí podařilo vytěžit status Srbska coby neutrální země. Přímého leteckého spojení s Moskvou podle AirSerbia už v této chvíli využívá velké množství cestujících.