Srbsko míří k ekonomickému rekordu

01.08.2021

Srbská ekonomika se po covidovém kómatu probudila jako jedna z prvních v Evropě, průmysl a další odvětví jedou vzhůru závratnou rychlostí a ekonomický růst rekordně vystřelil.

Tempo ekonomického růstu v prvním pololetí roku 2021 je v Srbsku 7,5 procenta. Informace zveřejnil prezident Aleksandar Vučić. "Tempo růstu v prvním pololetí roku 2021 je plus 7,5 procenta," sdělil.

"První čtvrtletí jsme ukončili s růstem 1,7 procenta a druhé čtvrtletí s růstem 13,4 procenta. Blahopřeji občanům Srbska!" oznámil srbský prezident na sociálních sítích.

Srbsko je proto na dobré cestě k dosažení požadovaného výsledku šestiprocentního růstu HDP a dokonce k jeho překonání, pokud to epidemiologická situace dovolí.

Dobrou kondicí se může pochlubit i srbský státní rozpočet. "Navzdory pandemii koronaviru jsme letos v červnu a červenci měli neočekávaný přebytek rozpočtu kolem 60 miliard dinárů. Na to období byl plánován deficit 198 miliard a na konci sedmého měsíce máme minus 38,5 miliardy dinárů. Výsledek je lepší o zhruba 160 miliard dinárů, tedy 1,3 miliard eur," oznámilo Ministerstvo financí.