Srbské Vánoce, oslavy v Banja Luce, Djoković mezi migranty a loupeže na Kosovu. Srbský týdeník #10

12.01.2022

Přinášíme pravidelný souhrn toho, co se v uplynulém týdnu stalo v Srbsku a na poli česko-srbských vztahů. Srbský týdeník #10.

PDF verze Srbského týdeníku ZDARMA ke stažení ZDE:

  • Srbové se vrací domů. Během uplynulého roku se zpět do své vlasti vrátilo téměř 100 tisíc občanů, kteří před tím žili či pobývali v zahraničí. 92 300 Srbů z Německa, Rakouska, Švýcarska, Velké Británie či Austrálie se rozhodlo žít opět ve své mateřské zemi. Téměř polovina z nich patří do věkové skupiny 24 - 29 let a jsou mezi nimi lidé z IT sektoru, umění, společenských věd nebo architekti. Na základě zveřejněných průzkumů jde o vysoce kvalifikované občany, kteří se chtějí uplatnit doma i z důvodu přísných proticovidových podmínek ve státech, kde před tím žili. V řadě případů jde o čerstvé absolventy univerzit. Srbský stát už více než rok navrátilce zvýhodňuje a podporuje (např. daňové úlevy) a současný trend ukazuje dobré výsledky těchto programů. Data však ukazují i na atraktivitu Srbska pro občany cizích zemí. Za uplynulé dva roky bylo do listopadu loňského roku cizincům vydáno 22 tisíc dočasných pracovních povolení.
  • Rekordní příliv zahraničních investic. Srbský prezident Aleksandar Vučić počátkem nového roku oznámil, že na základě předběžných výsledků Srbsko překonalo do té doby rekordní rok 2019 a zakončilo rok 2021 s objemem přímých zahraničních investic ve výši 3,9 miliardy EUR. Prezident k tomu občanům gratuloval a ocenil, že jde především o výsledky jejich práce. Dodal, že to bude pro pro Srby znamenat více pracovních příležitostí, vyšší mzdy i vyšší důchody.
  • 30 let Republiky Srbské. Tři dekády od svého vzniku oslavila v neděli Republika Srbská v Bosně a Hercegovině. Velkolepé oslavy doprovázené vojenskou přehlídkou, koncerty, výstavami či ohňostrojem se konaly především ve faktickém hlavním městě Banja Luka a účastnili se jich nejen tamní vrcholní představitelé, ale i patriarcha Srbské pravoslavné církve Porfirije nebo srbská premiérka Ana Brnabić a šéf srbského parlamentu Ivica Dačić. Republika Srbská, která v současné době čelí výrazným tlakům ze strany bosenských muslimů, ale i některých západních zemí, je podle premiérky Brnabić plodem touhy po míru, svobodě a touhy po bezpečné výchově dětí. Republika Srbská v BaH, jak dále uvedla šéfka vlády Srbska, je výsledkem genocidy páchané nad srbským národem v Bosně během druhé světové války s cílem tuto genocidu dokončit v 90. letech. Podle ní je potřeba trvat na dodržování Daytonské mírové dohody, aby se neopakovaly zločiny proti srbskému lidu.
  • Srbský svět oslavil Vánoce. Srbové doma i ve světě minulý víkend slavili Vánoce. Jak známo, Srbská pravoslavná církev (a některé další ortodoxní církve) slaví důležité svátky tradičně podle starého, tzv. Juliánského kalendáře. Štědrý den, den narození Ježíše Krista připadá na 7. ledna. Tomuto dni se v Srbsku říká Badnji dan, což odkazuje ke slovu "badnjak", dubové větvi, která se večer pálí. Podle srbské lidové tradice jde o odkaz k samotnému narození Ježíše, kdy měli pastýři do Betléma donést právě dubové větve a udělat z nich oheň, aby se novorozeně zahřálo. Dříve též bývalo zvykem, že jako vánoční strom se místo dnešního jehličnanu používaly právě dubové větve.
  • Referendum o změně Ústavy. Na neděli je vypsáno dlouho očekávané referendum, ve kterém budou Srbové rozhodovat o úpravě hlavního zákona země. Změny se týkají pouze části Ústavy související se soudnictví a systémem státního zastupitelství. Nic jiného se měnit nebude. Cílem změn je podle vládních představitelů zamezení možným politickým zásahům do justice a její harmonizace s legislativou Evropské unie. Na srbské ambasádě v Praze hlasovací místo v referendu otevřeno nebude, protože se v rámci dlouho oznámené lhůty předem nezaregistroval dostatečný počet voličů.
  • Nespravedlnost se srbskými majetky na Kosovu pokračuje. Domy, byty a pozemky vyhnaných a vysídlených Srbů z Kosova a Metohije jsou i nadále terčem albánských zločineckých skupin, které si tyto majetky přivlastňují a obchodují s nimi. Podle srbské státní televize se na těchto zločinech podílí kosovsko-albánští právníci, notáři i úředníci, kteří neoprávněně mění údaje v katastru nemovitostí. Rozkrádání srbského majetku v této jihosrbské provincii v masové míře začalo rokem 1999 a nevyhnulo se prakticky žádnému městu či obci. V uplynulých dvou dekádách se mnoho Srbů chtělo po válce vrátit do svých domovů, kde na ně čekalo nepříjemné překvapení. V jejich domech a bytech bydleli Albánci, kteří je odbývali slovy, že jim tento majetek nikdy nepatřil.
  • Australský skandál s vězněním Djokoviće. Snad nikomu ve světě neušel případ nejlepšího tenista světa Srba Novaka Djokoviće, který se vydal na turnaj Australian Open, ale hned po příletu byl zadržen úřady, byly mu zabaveny osobní věci včetně mobilního telefonu a několik dní byl držen v detenčním zařízení pro ilegální migranty. Australský soud nakonec uznal výjimky legálně vystavené australskými úřady a expertními týmy, že nemusí být očkován proti covidu, aby se mohl turnaje zúčastnit. Novak ale nemá stále jistotu, že bude moci hrát. Australský ministr pro migraci vyhrožuje, že může soudní rozhodnutí na základě svých pravomocí zrušit a nechat tenistu deportovat, což by pro něho znamenalo i tříletý zákaz vstupu na území Austrálie. Nejen celé Srbsko bylo z případu šokováno. Vláda v Bělehradě se celou dobu angažuje, aby své tenisové hvězdě pomohla. Na "kobereček" byl dokonce předvolán australský velvyslanec v Srbsku. Vláda rovněž odeslala oficiální protestní nótu.