Šéf srbského parlamentu Ivica Dačić navštívil Prahu

03.09.2021

Předseda Národního shromáždění Srbské republiky Ivica Dačić absolvoval třídenní návštěvu České republiky. Jde o důkaz, že po květnové návštěvě prezidenta Vučiće pokračují obě země v dalším rozvoji vzájemných vztahů.

Marián Stepanović, Ivica Dačić a Radim Panenka
Marián Stepanović, Ivica Dačić a Radim Panenka

Současná oficiální návštěva šéfa srbského parlamentu svědčí o tom, že vztahy mezi Českou republikou a Srbskem nejsou pouze přátelské, ale skutečně bratrské. Ivica Dačić byl během několik málo desítek hodin přijat všemi vrcholnými představiteli státu a všechna jednání měla mimořádně pozitivní výstupy.

Po setkání s prezidentem republiky Milošem Zemanem napsal Dačić do pamětní knihy Pražského hradu následující: "Je mi velkou ctí, že jsem se setkal s prezidentem Zemanem. Srbský národ mu dluží velké poděkování za jeho omluvu za bombardování v roce 1999, kterou si bude navždy pamatovat."

Výstupem společného jednání s předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem, na jehož pozvání srbský protějšek přicestoval, byl mimo jiné plán na každoroční společné zasedání české a srbské parlamentu s šéfy příslušných výborů.

Kromě toho rovněž předseda Dačić jednal premiérem Andrejem Babišem, ministrem zahraničních věcí Jakubem Kulhánkem, předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a předsedou Meziparlamentní česko-srbské skupiny Jaroslavem Foldynou, který Dačićovu delegaci poslední den návštěvy ve Sněmovně pohostil obědem.

V neposlední řadě setkání s předsedou Národního shromáždění Srbské republiky absolvovali představitelé Česko-srbské asociace vzájemné spolupráce Radim Panenka a Marián Stepanović.

Ivica Dačić po skončení návštěvy vyjádřil poděkování svým přátelům, českému velvyslanci v Bělehradě Tomáši Kuchtovi a srbskému velvyslanci v Praze Berislavu Vekićovi za mimořádně skvěle zorganizovanou návštěvu České republiky.

Tomáš Kuchta, Ivica Dačić a Berislav Vekić
Tomáš Kuchta, Ivica Dačić a Berislav Vekić
Ivica Dačić a Jaroslav Foldyna
Ivica Dačić a Jaroslav Foldyna