Rekordní růst HDP, nejnižší cena plynu a další provokace Prištiny. Srbský týdeník #4

29.11.2021

Přinášíme pravidelný souhrn toho, co se v uplynulém týdnu stalo v Srbsku a na poli česko-srbských vztahů. Srbský týdeník #4

PDF verze Srbského týdeníku ZDARMA ke stažení ZDE:

  • Nečekaně výhodná cena za plyn. Srbský prezident Aleksandar Vučić minulý týden při setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem uzavřel dohodu na cenu plynu pro příštích šest měsíců (na topnou sezónu). Výsledkem je dohoda o ceně 270 dolarů za tisíc metrů krychlových, což znamená zachování dosavadní ceny. Země přitom očekávala, že při současných cenách plynu na burze dojde k navýšení minimálně na 350 dolarů. Připomeňme, že v minulých týdnech stoupla cena ruského plynu v rámci evropského termínovaného kontraktu až na 2 000 dolarů za tisíc metrů krychlových. Srbská mediální a politická scéna tak jednání v Rusku označila za neuvěřitelný úspěch. Vučić jednal s Putinem v jeho rezidenci v Soči tři hodiny. Dostalo se mu ruské podpory ve věci otázky Kosova a Metohije či obrany Republiky Srbské proti aktuálním tlakům ze strany bosenských muslimů i některých západních států.
  • Srbská velvyslankyně při UNESCO byla zvolena předsedkyní Výkonné rady UNESCO. Ministr zahraničních věcí Nikola Selaković zveřejnil úspěch srbské diplomacie. Tamara Rastovac byla naprostou většinou hlasů zvolena do čela Výkonného výboru UNESCO. Pro srbskou kandidátku se vyslovilo 56 z 58 členů řídícího orgánu. Pouze dva členové se zdrželi. Pro Srbsko jde o důležitý krok, neboť UNESCO hraje zásadní roli v ochraně srbských pravoslavných památek na Kosovu a Metohiji, které jsou stále životně ohrožené ze strany kosovsko-albánských extremistů. Mnohé z klášterů jsou staré i více než sedm století.
  • Španělský král poprvé na návštěvě Bělehradu? Předseda Národního shromáždění Srbska (Narodna skupština) Ivica Dačić během své návštěvy Madridu, kde se účastnil 143. zasedání Meziparlamentní unie, pozval při osobním setkání španělského krále Filipa VI. na návštěvu Srbska. "Řekl jsem králi Filipovi, že žádný španělský král ani premiér Srbsko nenavštívil a všichni tím na recepci byli překvapeni, protože Španělsko a Srbsko jsou přátelské země. Král slíbil, že si o tom s premiérem promluví," uvedl Dačić. Připomínáme pouze, že Španělsko patří mezi členské země EU, které nikdy neuznaly nezávislost Kosova.
  • Vývoj cesty Srbska do EU dále nejasný. Podle srbských médií dala minulý týden Rada EU jednoznačnou podporu srbskému členství a v následujících týdnech se očekává dohoda mezi členskými státy o otevření dalších kapitol přístupových jednání. Z druhé strany ovšem zaznívá zklamání z toho, jak Evropská unie cestu k členství Srbsku komplikuje a často přidává další a další podmínky. "Říkají, že jsme doteď vše splnili, ale zda otevřeme další kapitoly, ví jen bůh. Stále existuje možnost, že někdo řekne (v rámci členských zemí, pozn.), že se mu něco nelíbí. Stále je tu princip, že EU najde jednu zemi, která odmítne pozitivní stanovisko kvůli bilaterálním důvodům. Jak známo, nemám ve zvyku se komukoli vlichocovat, takže jestli nám otevřou další kapitoly rozhovorů, super a díky. Pokud nám je nechtějí otevřít, super a díky. Pro nás je nejdůležitější dále rozvíjet svou zemi, abychom ekonomicky rostli. V současné době rosteme nejrychleji v celé Evropě," uvedl prezident Vučić po jednání se slovinským prezidentem Pahorem v Bělehradu.
  • Parlament schválil státní rozpočet na rok 2022. Srbské Národní shromáždění minulé úterý schválilo rozpočet na příští rok. Ten podle premiérky Any Brnabić umožní navýšení důchodů, platů ve státní sféře i kapitálových investic. Platy ve zdravotnictví a armádě porostou příští rok o 8 procent, v ostatních oblastech veřejného sektoru o 7 procent. Důchody porostou o 5,5 procenta a stoupne i minimální mzda na 35 012 dinárů. Historického úspěchu podle premiérky země dosáhne i pokud jde o nominální HDP, který letos dle jejích slov překročí 52 miliard eur.
  • Provokace ze strany tzv. premiéra Kosova nepřestávají. Premiér dočasných institucí v Prištině Albin Kurti pokračuje se svou kampaní pro sjednocení Kosova s Albánií. Jde o ideu tzv. Velké Albánie. Bělehradu se především nelíbí, že na tyto výroky v době, kdy mají v Bruselu pokračovat vzájemné rozhovory, nikdo ze Západu nereagoval. Podle srbského prezidenta jde o jasnou ukázku dvojího metru. "Jestli bude EU reagovat? Kdy? Na Velikonoce nebo příští rok na Silvestra? Mohu proti tomu postavit otázku. Představte si, že my tady začneme mluvit o sjednocování všech Srbů v regionu (a nikdy o tom mluvit nebudeme). Víte, že by reagovali za minutu a půl. Z Bruselu i všech evropských měst. Quod licet Iovi, non licet bovi. Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi. Srbové nemají právo, ale všichni ostatní právo mají. Takže nepotřebuji ani vysvětlení, proč nereagují. Kdyby někdo zmínil formování Velkého Srbska, oběsili by mě v Bruselu. Ale když oni mluví o Velké Albánii, to nikomu nevadí, to se bere jako řečeno mimochodem a je to bez problému," komentoval to prezident Aleksandar Vučić. Ve stejné době Priština opět šéfovi srbské Kanceláře pro Kosova a Metohiji Petkovićovi zakázala vstup na území Kosova a Metohije.