Řecko odmítlo, že se chystá uznat Kosovo

11.08.2021

Mediálním spekulacím o tom, že vláda v Aténách hodlá po letech otočit a zahájit diplomatické sbližování s dočasnými kosovsko-albánskými úřady v Prištině, je konec. Řecký premiér to jednoznačně vyvrátil.

Řecký předseda vlády definitivně potvrdil, že jeho stát nehodlá měnit svou pozici ve vztahu k tzv. státu Kosovo. Premiér Kyriakos Mitsotakis to řekl během návštěvy srbského ministra vnitra Aleksandra Vulina v Aténách.

"Řecko neuzná tzv. Kosovo, řecká vláda zůstává na pozici mezinárodního práva a silné podpory Srbské republiky. Jsem premiéru Mitsotakisovi vděčný za tento přístup a jsem vděčný za to, že politika Řecka bude pokračovat směrem k nejlepším možným vztahům se Srbskem," uvedl ministr Vulin.

Jde tak o definitivní vyvrácený spekulací šířených v mezinárodním tisku, že se řecká vláda chystá po 13 letech obrátit svou pozici a místo tradičně skvělých a blízkých řecko-srbských vztahů po vnějším tlaku uznat nezávislost jednostranně vyhlášené republiky, jejíž existenci popírá i platné mezinárodní právo.

Mezi členskými státy Evropské unie, které existenci "státu Kosovo" neuznávají, není Řecko zdaleka jediné. Stejnou pozici od počátku drží například Slovensko, Španělsko, Kypr a Rumunsko. Naproti tomu česká vláda, bohužel, nezávislost tzv. Kosova uznala v květnu 2008 navzdory nesouhlasné rezoluci parlamentu a odporu většiny občanů České republiky.