Rakouský kancléř: Srbsko je úspěšné, ekonomika roste. Podporuji Vučiće

20.06.2021

Srbsko má plnou podporu Rakouska. Spolkový kancléř Sebastian Kurz v rozhovoru pro agenturu Tanjug uvedl, že plně podporuje srbského prezidenta Vučiće, který svou zemi přivedl na úspěšnou ekonomickou cestu.

Rakouský kancléř odmítá kritiku, která z některých směrů padala na Srbsko kvůli jeho spolupráci s Ruskem a Čínou. Tato kritika je podle jeho slov neopodstatněná.

"Srbsko dosáhlo významného pokroku a velmi pozitivně se vyvíjí, což musí být odměněno i pokrokem na jeho evropské cestě. Cokoli jiného by vedlo k tomu, že Evropská unie ztratí v regionu svou důvěryhodnost. V sázce je hodně," konstatoval Kurz.

Vyjádřil svou podporu prezidentu Vučićovi, na kterém si cení, že v Srbsku provedl mnoho reforem. "Vede zemi úspěšnou ekonomickou cestou, skvěle vedl zemi v boji proti pandemii a má naši plnou podporu. Prezident Vučić má pravdu, že Srbsko má za sebou hodně dobré práce a zaslouží si odpovídající pokrok v evropské cestě," sdělil Sebastian Kurz.

"Je naprosto pochopitelné, že země, která není členem EU, ekonomicky spolupracuje s ostatními částmi světa. Rusko i Čína jsou pro Srbsko důležitými obchodními partnery. Kritiku považuji za neopodstatněnou, protože mnoho evropských zemí s Ruskem a Čínou obchoduje a má i velmi blízké politické vztahy. Kritizovat za totéž Srbsko je chyba. Bude-li se Evropská unie k Srbsku a jeho obyvatelstvu chovat s respektem, tím pozitivnější tam bude nálada vůči EU," dodal rakouský kancléř s tím, že se těší na svou budoucí návštěvu Srbska.