“Protože jsou Srbové”. Filmové svědectví o nezlomné srbské duši a pekle jménem Jasenovac

24.06.2022

Česko-srbská asociace vzájemné spolupráce ve čtvrtek 23. června organizovala v Praze českou premiéru slavného srbského filmu Dara z Jasenovce. Událost do Kina Pilotů přilákala nejen pražské Srby, ale i nemalé množství Čechů, kteří poznali temnou část evropské historie.

Dara z Jasenovce je film, který bezpochyby patří mezi nejvýznamnější díla současné srbské kinematografie. Přestože byl domácímu publiku v Srbsku představen již před delším časem, v České republice ho nikdo dosud veřejně nepředstavil.

Považujeme si za čest, že to byla právě naše Česko-srbská asociace vzájemné spolupráce, která mohla tuto významnou událost uspořádat. Odměnou nám je velký zájem diváků i jejich pozitivní reakce po skončení projekce. Existuje jen velmi málo filmů, během jejichž sledování je v kinosále takové ticho, že je slyšet pouze dech diváků, který se při drsných, ale dokonale autentických scénách zrychluje. Celé zaplněné kino zůstalo v tichosti mlčky sedět i během závěrečných titulků. Diváci děkovali a dokonce i silní muži přiznávali slzy. Pochopí to jen ti lidé, kteří film viděli.

My chceme za Česko-srbskou asociaci vzájemné spolupráce poděkovat na prvním místě divákům, kteří se české premiéry Dary z Jasenovce účastnili. Naše srdečné díky patří producentům filmu, jmenovitě pak panu Maksu Ćatovićovi, jeho spolupracovníkovi Nikolovi Moračovi za technickou pomoc a obětovaný čas, ředitelce Filmového centra Srbska pani Jeleně Trivan. Děkujeme také velvyslanci Srbska v ČR panu Berislavu Vekićovi za zprostředkování kontaktů. Speciální poděkování směřujeme do vlastních řad, konkrétně paní Katarině Stepanović za mimořádnou a skvěle odvedenou práci s překladem titulků do českého jazyka.