Posílení srbské armády, pokrok vůči EU a Partizan v Praze. Srbský týdeník #7

20.12.2021

Přinášíme pravidelný souhrn toho, co se v uplynulém týdnu stalo v Srbsku a na poli česko-srbských vztahů. Srbský týdeník #7.

PDF verze Srbského týdeníku ZDARMA ke stažení ZDE:

  • Posun v přístupových rozhovorech do EU. Brusel přes původní nejistotu otevřel Srbsku další čtyři kapitoly, které se mají řešit v rámci přístupových rozhovorů. Jde o dopravní politiku, transevropské sítě, životní prostřední a energetiku. Prezident Vučić to oznámil veřejnosti a gratuloval zemi k pokroku. Vyzval zároveň vládu, aby urychlila reformy v oblasti právního státu. "Když jsme jednotní a bojujeme za svoji zemi, můžeme dosáhnout všeho," řekl dobře naladěný prezident. Aktuálně již má Srbsko otevřených 22 z celkových 33 kapitol. Evropský komisař pro rozšíření Olivér Várhelyi konstatoval, že jde o jasný signál závazku EU k přijetí Srbska.
  • Dva miliony dávek vakcíny proti covidu vyrobeny. V srbském farmaceutickém zařízení Torlak už bylo vyrobeno dva miliony dávek ruské proticovidové vakcíny Sputnik V. Ministr pro inovace a technologický rozvoj Nenad Popović uvedl, že záměrem Srbska je během prvního roku výroby expedovat čtyři miliony dávek. Institut Torlak vyrábí ruskou vakcínu od dubna, kdy první dávky odeslal na prověření do ruského Gamalejova institutu, který látku vyvinul. Během letošního června byla spuštěna komerční výroba. Připomeňme, že Srbsko na počátku letošního roku patřilo mezi evropské jedničky v rychlosti vakcinace i schopnosti včasného získaní všech dostupných vakcín.
  • Srbsko začne budovat Centrum jaderných technologií. Vláda premiérky Any Brnabić začátkem prosince podepsala generální rámcovou dohodu se společností Rosatom o výstavbě Centra jaderných technologií, které má zahrnovat cyklotron pro výrobu radiofarmak. Pro uskutečnění projektu bude založen společný srbsko-ruský podnik. Projekt dle vlády vrací Srbsko na mapu evropských zemí s infrastrukturou v oblasti jaderných technologií. Radiofarmaceutický komplex a centrum jaderné medicíny zvýší dostupnost pokročilých lékařských metod pro srbské občany. Především se má jednat o diagnostiku a léčení onkologických onemocnění. Centrum bude využívat nejmodernější technologie, pro stát bude mít i významný ekonomický přínos.
  • CEFTA odmítla Kosovo. Středoevropská zóna volného obchodu (CEFTA), která sdružuje země, které nejsou členy Evropské unie, odmítla žádost tzv. státu Kosovo, aby ho vedla jako řádného člena a nezávislý stát. Dosud organizace eviduje území Kosova a Metohije v rámci UNMIK, tedy mise OSN (United Nations Mission in Kosovo). Prozatímní kosovsko-albánské úřady se dožadovaly, aby k nim CEFTA přistupovala jako k rovnocennému partnerovi.
  • Srbská armáda plánuje obří nákupy. V rámci příštích pěti let si ministerstvo obrany (většinou u domácího vojenského průmyslu) objedná zbraně, vojenskou techniku a munici v hodnotě 1,25 miliardy EUR. Rozsahem jde o největší zakázku od dob Jugoslávské lidové armády. Předpokládá se, že vojáci dostanou nová bojová, obrněná a transportní vozidla, pěchotní zbraně, optiku a balistickou ochranu, houfnice či nově vyvinuté moderní raketové zbraně či drony. Zakázka mimořádně zvýší palebnou sílu i schopnost ozbrojených sil, což je dle vyjádření srbských vládních představitelů nutné z toho důvodu, že se Srbsko coby vojensky neutrální země musí při možném napadení spoléhat pouze samo na sebe.
  • Pošta vydala sadu známek Novaku Djokovićovi. Srbská tenisová legenda se stala první sportovní osobností země, které tamní pošta vydala vlastní kolekci poštovních známek. Dvacetinásobný grandslamový šampion vnímá edici jako čest. "Děkuji mé štědré zemi za tenhle vzácný dar," komentoval to Djoković.
  • Sparta Praha bude hrát s Partizanem Bělehrad. Pražskou Spartu čeká na jaře v rámci Evropské konferenční ligy utkání s bělehradským klubem Partizan. Rozhodl o tom los ve švýcarském sídle UEFA. Srbové budou nejprve hrát na domovském sparťanském stadionu na Letné, následně se vydají do Bělehradu. Sparta přešla do Evropské konferenční ligy ze třetího místa ve skupině Evropské ligy. Sparťané se s Partizanem utkali dosud pouze jednou, v sezoně 1965/66 ve čtvrtfinále předchůdce dnešní Ligy mistrů.