Pomník hrdinovi z Kosova, rekonstrukce přechodu Horgoš a výročí bombardování. Srbský týdeník #20

31.03.2022

Přinášíme pravidelný souhrn toho, co se v uplynulém týdnu stalo v Srbsku a na poli česko-srbských vztahů. Srbský týdeník #20.

PDF verze Srbského týdeníku ZDARMA ke stažení ZDE:

  • Slavnostní zahájení naší činnosti. Česko-srbská asociace vzájemné spolupráce po několika měsících své existence veřejně zahájila svou činnost v rámci slavnostního setkání v prostorách velvyslanectví Srbské republiky v Praze. Kromě zakladatelů Asociace Katariny Budjevac, Mariana Stepanoviće a Radima Panenky se svými projevy vystoupili čestní hosté: Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák, který tlumočil pozdravy prezidenta ČR a člena naší asociace Miloše Zemana, Petr Macinka z Institutu Václava Klause přednesl projev exprezidenta Václava Klause, který se nakonec kvůli nemoci nemohl osobně zúčastnit a poslanec Jaroslav Foldyna, který je předsedou Meziparlamentní skupiny Česká republika-Srbsko. Českou a srbskou státní hymnu zazpívala operní pěvkyně ze Státní opery Pavlína Senić. Mezi mnoha desítkami hostů večera byli významní podnikatelé, politici, umělci a sportovci. Nechyběl slavný herec Predrag Bjelac nebo fotbalové legendy Antonín Panenka a Karol Dobiáš, kteří jsou dodnes v Srbsku hvězdami po československém vítězství na ME v roce 1976. Účastníky pozdravil také srbský velvyslanec Jeho excelence Berislav Vekić. Ještě jednou děkujeme všem, kteří nás poctili svou přítomností! Více informací o akci ZDE.
  • Pomník hrdinnému obránci Kosova a Metohije. V srbském Kruševci byl nedávno slavnostně odhalen pomník podplukovníku Veljkovi Radenovićovi, označovanému jako "generál Veljko". Radenović je hrdina z konfliktu na Kosovu a Metohiji z let 1998 a 1999. Sochu nacházející se kousek od podplukovníkova rodného domu odhalil prezident Aleksandar Vučić a Radenovićův syn Vukašin. Radenović během konfliktu velel speciálním policejním jednotkám v Prizrenu, se svými jednotkami je znám i díky hrdinství při obraně města Orahovac a okolních obcí v Metohijii. Zemřel před 10 lety. Prezident Vučić řekl, že pomník přichází s velkým zpožděním a dříve se styděl před Radenovićovou rodinou, protože se málo připomínalo jeho hrdinství. "Je povinností našeho národa i státu udržovat památku na velké lidi, kteří se zasloužili za naši zemi. Jedni ji stavěli, druzí bránili a zesnulý generál Veljko i stavěl i bránil," uvedl prezident Srbska.
  • 23 let od bombardování Srbska. Minulý týden jsme si připomínali smutné výročí útoku na Srbsko ze strany NATO v roce 1999. Bombardování, které nemělo schválení OSN, probíhalo 78 dní a nocí a útoky Severoatlantické aliance během něho zavraždily přes 2 500 civilistů, z čehož bylo minimálně 81 dětí. Výročí zahájení této nelegální vojenské akce si jako každý rok připomněli i čeští občané přímo před budovou srbského velvyslanectví v Mostecké ulici v Praze. Kolem stovky lidí na místě zapálilo svíčky a poklonilo se památce nevinných obětí.
  • Dlouho očekávané volby. Srbové budou již tuto neděli 3. dubna rozhodovat o dalším směřování své země. V jeden čas se konají volby prezidentské, parlamentní i komunální. Dosavadní prezident Aleksandar Vučić opět kandiduje, rád by zastupoval občany i v druhém funkčním období. Vzhledem k jeho vysoké stabilní popularitě mezi velkou části obyvatel se očekává jeho pohodlné vítězství. Předvolební kampaň jede na plno a ze strany opozice byla místy velmi ostrá. Vučić se rozhodl na útoky vůči své osobě nereagovat a podle svých slov se omezí na prezentaci toho, co za uplynulých pět let udělal a prosadil. Výsledky hovoří samy za sebe, uvádí.
  • Kosovští Srbové nesmí hlasovat. Na rozdíl od všech předchozích voleb se přímo ve svých domovech nebudou moci voleb zúčastnit Srbové žijící na Kosovu a Metohiji. Tamní kosovsko-albánská moc to zakázala, stejně jako lednové referendum o změnách srbské ústavy v oblasti justice. Ti, kteří budou chtít ve volbách odevzdat svůj hlas, tak budou moci učinit ve volebních místnostech v centrálním Srbsku. Tzv. premiéra Kosova Albina Kurtiho za to při nedávném společném setkání zkritizoval norský premiér Jonas Gar Stere. Jasný vzkaz o umožnění hlasování poslali Prištině země tzv. Kvinty, tedy USA, Velká Británie, Německo, Francie a Itálie. Podle ředitele Kanceláře pro Kosovo a Metohiji Petra Petkoviće bylo cílem kosovských Albánců přimět Bělehrad, aby uznal nezávislost Kosova. Srbský prezident sdělil, že tímto krokem chce Priština nejen znemožnit hlasování Srbům na Kosovu a Metohiji, ale také je ponížit a zbavit základních lidských práv.
  • Rekonstrukce hraničního přechodu Horgoš. V druhé půlce tohoto měsíce začaly práce na největším hraničním přechodu Horgoš mezi Srbskem a Maďarskem, přes který jezdí i většina cestujících z České republiky. Jedná se nejen o rekonstrukci, ale i rozšíření nejfrekventovanějšího hraničního přechodu. Celková hodnota projektu je více než 2 miliardy srbských dinárů. Přibudou dva nové jízdní pruhy pro osobní a dva nové pruhy pro nákladní vozidla a díky reorganizaci i dva nové pruhy pro autobusy. Dokončení prací je plánováno na druhou polovinu roku 2023. "Plánované rozšíření umístění hraničního přechodu Horgoš je mimořádně důležité, protože je součástí evropského koridoru 10 a jedním z klíčových bodů tranzitní dopravy přes naši zemi," řekl ministr výstavby, dopravy a infrastruktury Tomislav Momirović.