Nový seriál o Kosovu či růst ekonomiky. Srbský týdeník #2

15.11.2021

Přinášíme pravidelný souhrn toho, co se v uplynulém týdnu stalo v Srbsku a na poli česko-srbských vztahů. Srbský týdeník #2

PDF verze Srbského týdeníku ZDARMA ke stažení ZDE:

  • Srbská ekonomika roste rychleji, než země EU. Centrální banka Srbska v minulém týdnu upravila prognózu růstu HDP z dosavadních 6,5 procenta na 6,5 - 7 procenta. Ve střednědobém horizontu předpovídá růst mezi 4 a 5 procenty, což přispěje k pokračování konvergence směrem k zemím EU. Jak uznává sama Evropská komise, Srbsko ekonomicky roste vyšším tempem, že členské země unie. Komise na jaře prognózovala Srbům ekonomický růst 5,3 procenta HDP, na podzim předpověď zvýšila na 6,7 procenta. Srbsko má šanci stát se v roce 2021 ekonomickým šampionem Evropy.
  • Očkovací certifikáty Srbska bude oficiálně uznávat celá Evropská unie. 16. listopadu 2021 by mělo vstoupit v platnost rozhodnutí Evropské komise o uznání covid certifikátů vydaných Srbskem. Evropský komisaře pro rozšíření Olivér Várhelyi oznámil, že EU přijme rozhodnutí o uznávání srbských covid certifikátů, což usnadní cestování občanům Srbské republiky v rámci EU. Srbské covid certifikáty o očkování, testování nebo prodělání nemoci covid 19 se tak stanou ekvivalentem zelených EU covid pasů. Pro cestování srbských občanů do České republiky se nic nemění, protože česká vláda schválila uznávání srbských covid certifikátů na území ČR už počátkem června letošního roku.
  • Cena elektřiny pro občany se nemění. Evropou zmítá energetická krize a ceny elektrické energie letí vzhůru. Pro běžné spotřebitele v Srbsku by ale cena elektřiny měla zůstat i nadále stejná. Minulý týden to při návštěvě elektrárny Nikola Tesla B v Obrenovci oznámil prezident Aleksandar Vučić. Cena nejspíš vzroste pro ekonomické subjekty, stále by ale měla zůstat nižší, než je na burze. O tom se bude jednat tento týden. Podle Vučiće se vzhledem k budoucnosti výroby elektřiny nabízí buď možnosti zapojení Srbska do jaderných elektráren v okolních zemích (například Maďarsku) nebo výroby a provoz malých modulárních jaderných reaktorů přímo v Srbsku. Země dosud 68 procent elektřiny vyrábí z uhlí.
  • Vzniká nový seriál o Kosovu a Metohiji. Ministerstvo vnitra společně s RTS (Radio-televizija Srbije) představily nový projekt dokumentárně-hraného seriálu, který se zabývá chronologií událostí a osudů civilistů a policie na Kosovu a Metohiji v letech 1998 až 2001. Série bude mít šest dílů a první dvě by měly být odvysílány počátkem příštího roku. Projekt má ukázat pravdu o albánském terorismu a agresi NATO na Srbsko. "Dlouho se zde zakazovalo říkat pravdu, abychom neurazili ty, kteří zabíjeli naše děti. Nedopustíme, aby se něco podobného někdy opakovalo," řekl k tomu ministr vnitra Aleksandar Vulin s tím, že seriál je založený na důkazech a faktech. Seriál se má jmenovat "Dosije Kosovo", česky "Případ Kosovo".
  • České divadlo se představí v Novém Sadu. Srbské národní divadlo v Novém sadu bude v úterý 16. listopadu 2021 hostit soubor Městských divadel pražských, který se představí s inscenací Tesla. "Představení zobrazuje klíčové okamžiky života a tvorby jednoho z největších vynálezců všech dob. Trojice herců, fyzikální pokusy plné blesků a řada spotřebičů nesoucích Teslovo jméno transformují bohatý vynálezcův vnitřní svět do elektrizujících divadelních obrazů na pomezí duchovního cvičení a fyzikální laboratoře," uvádí web českého velvyslanectví v Bělehradě.
  • Srbská fotbalová reprezentace míří na světový šampionát do Kataru. Srbští fotbalisté v neděli porazili favorizované Portugalce 2:1. Domácímu Portugalsku stačila k postupu na mistrovství světa remíza, o níž po prvním gólu ve druhé minutě nepochybovali. V první půli stihl srovnat Tadić a o vítěznou tečku se postaral Mitrović těsně před koncem v 90. minutě. "Cristiano Ronaldo a jeho portugalští kumpáni jen bezmocně sledovali, jak v neděli večer po lisabonském trávníku tančí srbští reprezentanti," komentovala srbský úspěch česká média.