Novinka! Podívejte se na souhrn událostí. Srbský týdeník #1

08.11.2021

Přinášíme souhrn toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém týdnu stalo v Srbsku a na poli česko-srbských vztahů. Newsletter Srbský týdeník budeme připravovat pravidelně pro všechny, kteří chtějí mít přehled.

PDF verze Srbského týdeníku ZDARMA ke stažení ZDE:

  • Bělehrad bude mít metro. Zahájení prací na stavbě bělehradského metra je plánováno 22.11.2021. Oznámil to ministr finanční Siniša Mali. Srbskému hlavnímu městu podzemní dráha dlouhodobě chybí, město na ni čeká přes 50 let. Metro, které by mělo mít tři linky, výrazným způsobem uleví dopravě v metropoli. Pro občany a návštěvníky půjde o další zvýšení komfortu ve městě i rychlosti přepravy (Tanjug).
  • USA zamítly vízum pro Kurtiho. Premiér tzv. Kosova Albin Kurti měl podle serveru kosovo-online.com v plánu tento měsíc navštívit Spojené státy americké. Svou cestu ale bude muset odložit, americké úřady mu totiž odmítly udělit vízum pro vstup na území USA. Vzhledem k tomu, že kosovští Albánci se na své americké partnery často odvolávají jako na "osvoboditele", působí tento příběh přinejmenším zajímavě. Dalším paradoxem je, že Kurti v září veřejně mluvil o tom, že má s prezidentem Bidenem přátelské vztahy a před volbami ho jako jediný otevřeně podpořil a vyzval americké Albánce k jeho volbě (Kosovo-online).
  • Otevřený Balkán. V Bělehradě se uskutečnilo setkání lídrů Srbska, Severní Makedonie a Albánie nad projektem srbského prezidenta Vučiće Otevřený Balkán, který by měl přinést sblížení přidružených států, odstranění bariér vzájemného obchodu, výměny studentů a usnadnit cestování. Tato ekonomická zóna by měla země připravovat na členství v EU (Vláda Srbska).
  • Škoda Transportation vstupuje do Srbska. Nedávno bylo oznámeno, že významná česká společnost pro vstup na srbský vybrala město Kragujevac v centrálním Srbsku, sídle Šumadijského okruhu. Ve městě se zhruba 150 tisící obyvateli bude český strojírenský gigant vyrábět tramvaje, trakční motory a další strojírenské komponenty nejen pro Srbsko, ale i trhy ve střední a východní Evropě (město Kragujevac).
  • Bělehradská premiéra filmu Sedm tisíc duší. Ve čtvrtek 11.11.2021 se od 19 hodin v Domě vojska v Bělehradě uskuteční premiéra dokumentárně-hraného filmu Sedm tisíc duší režiséra Sanjina Miriće o utrpení srbských zajatců první světové války v rakousko-uherských táborech Jindřichovice a Broumov na území dnešní České republiky. Česká premiéra se konala v pražské Městské knihovně 9.10.2021 (spolek Rodoljub).
  • Johnny Depp miluje Srbsko. Na závěr zajímavost z oblasti kultury. Slavný hollywoodský herec Johnny Depp Srbsko dobře zná kolem 30 let, kdy s Emirem Kusturickou natáčel jeho film Arizona Dream. Nyní dorazil do Bělehradu na představení svého nového animovaného seriálu, který se vyráběl právě v Srbsku. "Jsem upřímně vděčný, že jste mě pozvali. Slivovici mi zatím nikdo nedal, což je dobře. Pravděpodobně ji během 10 minut dostanu. Poznal jsem šarm, vřelost a krásu srbského lidu. Zbožňuji vaši kulturu, zbožňuji váš národ. Nenašel jsem nic jiného než pravdu, upřímnost a krásu každé chvíle, kterou jsem zde strávil," řekl herec na akci a závěrem v srbštině poděkoval (Novosti).