Nikola Tesla v Praze. Exkluzivní výstava představuje světového génia

28.11.2022

Pražské výstaviště v Holešovicích hostí mimořádnou výstavu, která detailně představuje osobnost a dílo srbského vizionáře Nikoly Tesly. Událost zahájila srbská vicepremiérka a ministryně kultury paní Maja Gojković.

Tesla. Nikola Tesla. Srbské jméno, které zná doslova celý svět. Bez pochyb lze říci, že šlo o jednoho z největších géniů světových dějin, který změnil lidskou civilizaci. Fyzik, vynálezce, konstruktér, vizionář. Adekvátní slova, která by dokonale popsala Teslovu osobnost, možná ani neexistují.

Život a dílo srbského génia spolu s jeho největšími objevy můžeme nyní zblízka poznat i v České republice prostřednictvím vskutku unikátní výstavní expozice, která pochází z Muzea Nikoly Tesly v Bělehradě. Tato srbská instituce ve svých sbírkách schraňuje okolo 200 000 kusů dokumentů, fotografií a předmětů z Teslovy pozůstalosti.

Výstava již dříve proběhla například v čínské Šanghaji, italském Miláně, japonském Hofu nebo slovinské Lublani. Pražská expozice však má unikátní rozměr, totiž Teslův pobyt v české metropoli a studium na Univerzitě Karlově.

Oficiální zahájení výstavy Nikola Tesla - pražský student proběhlo ve slavnostní atmosféře za přítomnosti místopředsedkyně vlády Srbské republiky a ministryně kultury paní Maji Gojković, která ve svém projevu připomněla právě Teslovo spojení s Prahou, kde v roce 1880 nejen studoval, ale několik dekád poté i přednášel jako čestný host. Ministryně též vyzdvihla obsah samotné expozice, v níž lze vidět patenty, osobní kresby nebo modely laboratoří a vynálezů.

Náměstek ministra kultury Ondřej Chrást vedle samotné výstavy a Teslovy osobnosti ocenil rozvoj vzájemných vztahů obou zemí. "Česko-srbské kulturní kontakty jsou živé a budou nadále pokračovat. Svědčí o tom i dnešní setkání paní ministryně Gojković s ministrem Martinem Baxou," uvedl Chrást.

Výstava se v Praze koná především zásluhou velvyslance Srbské republiky v Praze J.E. pana Berislava Vekiće.

  • Veškeré potřebné informace pro návštěvníky výstavy lze nalézt na webových stránkách pražského výstaviště ZDE.