Návrat krále Wimbledonu, turistický Bělehrad a podivný krok Evropského parlamentu

13.07.2022

Přinášíme pravidelný souhrn toho, co se v uplynulém týdnu stalo v Srbsku a na poli česko-srbských vztahů. Srbský týdeník #22.

PDF verze Srbského týdeníku ZDARMA ke stažení ZDE:

  • Král Wimbledonu. Novak Djoković znovu ukázal, že je jedním z nejlepších tenistů historie, ne-li vůbec nejlepší. V neděli ovládl zápas a ve finále mužské dvouhry na Wimbledonu zvítězil již po sedmé, z toho po čtvrté v řadě. Přestože prohrál první set, v další hře už zcela dominovat a porazil soupeře Nicka Kyrgiose. Pro srbskou tenisovou legendu je nedělní vítězství 21. grandslamovým titulem. Srbská metropole pro svého vítěze připravila velkolepé přivítání v centru Bělehradu, který organizuje Tenisový svaz Srbska. Dorazily tisíce lidí.
  • Bělehrad láká turisty. Podle údajů Turistické organizace Bělehradu od počátku letošního roku navštívilo srbské hlavní město 366 440 turistů, z čehož více než 290 tisíc bylo cizinců. Je to o 128 procent víc než za stejné období loňského roku. "Ukazuje to, že se Bělehrad v poměru ke své velikosti a počtu obyvatel zotavuje v cestovním ruchu možná nejrychleji ze všech evropských měst s podobným turistickým potenciálem," uvádí šéf bělehradské turistické organizace Miodrag Popović.
  • Stupňování podmínek EU? Evropský parlament před týdnem velkou většinou přijal usnesení o zprávě Evropské komise o Srbsku za rok 2021. V dokumentu, který obsahuje více než stovku bodů k nejrůznějším politickým, ekonomickým či společenským jevům v Srbsku, se poprvé černé na bílém uvádí, že pro další pokrok v přibližování k Evropské unii bude muset Srbsko uznat Kosovo. "To nás ani nenapadne," reagoval stručně prezident Vučić. Paradoxní je, že v té samé zprávě, kde Evropský parlament po Srbech chce, aby se vzdali Kosova a Metohije, zároveň vyjadřuje znepokojení nad tím, že veřejná podpora členství v EU je v Srbsku trvale výrazně nižší než ve zbytku regionu. Připomeňme, že Bělehrad několik let jedná s Prištinou o tzv. normalizaci vztahů, nicméně lídři kosovských Albánců v posledních měsících hrubě porušují vzájemné dohody, které byly v minulých letech v Bruselu podepsány.
  • České předsednictví. Počátkem července převzala Česká republika od Francie předsednictví v Radě EU. Čelní političtí představitelé dlouhodobě uváděli, že mezi priority by měl patřit i pomoc zemím západního Balkánu v jejich přístupových jednáních do EU. Začátek českého předsednictví v Bělehradě v rámci slavnostní recepce přivítala česká ambasáda v čele s velvyslancem Tomášem Kuchtou. Na recepci promluvila také srbská ministryně pro evropskou integraci Jadranka Joksimović nebo předseda srbského parlamentu Ivica Dačić. Velvyslanectví ČR v Bělehradě chystá po dobu našeho předsednictví i další významné akce.
  • Zlatá medaile pro pražskou legendu. Fenomenální malíř a všestranně nadaný umělec Predrag Djaković, který několik desetiletí žije a působí v Praze, získal z rukou srbského prezidenta Aleksandra Vučiće významné státní vyznamenání - Zlatou medaili za zásluhy. Stalo se tak na slavnostním shromáždění v Bělehradě u příležitosti připomínky nejvýznamnějšího svátku srbského národa, Vidovdanu.