Náměstek ministra zahraničí na jednání v Bělehradě

02.07.2021

Do srbské metropole se v těchto dnech vypravil náměstek ministra zahraničních věcí Aleš Chmelař. V Bělehradě absolvoval několik setkání, z nichž hlavní bylo jednání s ministryní pro evropskou integraci Jadrankou Joksimović.

Náměstek Aleš Chlemař s ministryní Jadrankou Joksimović
Náměstek Aleš Chlemař s ministryní Jadrankou Joksimović

"Mezi hlavní diskutovaná témata patřily otázky související s aktuálním vývojem v Evropské unii a s budoucí integrací Srbska, s vývojem v regionu a s dalším rozvojem již v současné době vynikajících bilaterálních vztahů. Pan náměstek partnery informoval rovněž o přípravách na předsednictví České republiky v Evropské radě ve druhé polovině r. 2022," uvádí české velvyslanectví v Bělehradě.

Ministryně Joksimović Chmelořovu návštěvu vysoce ocenila. "Zvláštním povzbuzením pro Srbsko je skutečnost, že Česká republika uznává reformní úsilí naší vlády a na nedávné mezivládní konferenci s EU podpořila rychlejší dynamiku přístupových jednání. Takové přístup našich českých partnerů, stejně jako dobré politické a ekonomické vztahy mezi oběma zeměmi, jsou příslibem silnějších vazeb na samotnou Evropskou unii," uvedl ministryně Joksimović.

Náměstek Chmelař konstatoval, že česká vláda se snaží již tak dobré vzájemné vztahy posilovat principiální podporou přístupu Srbska k EU s tím, že Česká republika je připravena poskytnout pomoc a podporu na srbské evropské cestě.

Český velvyslanec Tomáš Kuchta, náměstek Aleš Chmelař a ministryně Joksimović
Český velvyslanec Tomáš Kuchta, náměstek Aleš Chmelař a ministryně Joksimović