Miloš Zeman: Omlouvám se za bombardování, odpusťte nám

18.05.2021

Prezident republiky Miloš Zeman se během návštěvy svého srbského protějšku Aleksandra Vučiće omluvil za to, že tehdejší česká vláda vyslovila souhlas s agresí NATO vůči Srbsku.

V průběhu dlouho připravované oficiální návštěvy srbského prezidenta v Praze zazněla nečekaná slova, která pozitivně překvapila. Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci po jednání s Aleksandrem Vučićem vystoupil s omluvou za bombardování v roce 1999, které způsobilo tisíce nevinných civilních obětí.

"Mluvili jsme s panem prezidentem o tradičním česko-srbském přátelství, které se odehrávalo například v roce 1938, kdy jsme byli zrazeni svými západními spojenci, ale i v roce 1968, kdy jsme byli zrazeni východními spojenci. Člověk si nevybere. V obou případech nám srbský národ vyjádřil svoji podporu. A my jsme se mu odvděčili bombardováním," uvedl na úvod svého sdělení český prezident.

Následovala slova, která způsobila hluboké ocenění. "Právě proto bych při této příležitosti chtěl za svoji osobu se omluvit za bombardování tehdejší Jugoslávie. Talleyrand by řekl, bylo to horší než zločin, byla to chyba. A já bych chtěl srbský národ jako osoba poprosit za odpuštění. Celou dobu mě to trápilo. Ano, v době, když se rozhodovalo o bombardování Jugoslávie, byla Česká republika několik týdnů v Severoatlantické alianci, byli jsme poslední, kdo dal souhlas a zoufale jsme se ohlíželi alespoň po jedné zemi, která by se s námi spojila a byla by proti, ale zůstali jsme sami," konstatoval. 

"Přesto nás to neomlouvá, přesto to byl nedostatek odvahy. A touto omluvou a prosbou za odpuštění jsem se zbavil mnohaletého traumatu, protože pokání osvobozuje a, jak říkávají latiníci, dixi et salvavi animam meam, řekl jsem a spasil jsem svoji duši," dodal Miloš Zeman.