Maďarská priorita: Srbsko musí být přijato do EU

09.07.2021

Srbský prezident Vučić a premiérka Brnabić v Bělehradě hostili maďarského premiéra Viktora Orbána. Média i samotní státníci pro hodnocení návštěvy nešetřili superlativy.

Vzájemné vztahy Srbska a Maďarska se za posledních pár let mimořádně zlepšili. Obě země nyní udržují těsné přátelské vztahy, které se dále prohlubují. 

Během společné tiskové konference prezident Vučić poděkoval premiéru Orbánovi za to, že je Maďarsko připraveno snášet kritiku na evropské scéně za to, že výrazně podporuje přijetí Srbska do Evropské unie.

"Existuje jen málo takových zemí a lidí. My si to uvědomujeme, vážíme si toho a vrátíme vám to. Uvidíte, že vděčnost Srbů netrvá krátce. Lidé v Srbsku jsou hrdí, že mají takové přátele a sousedy. Děkujeme, že podporujete naši cestu do EU. Vždy se budete moci spolehnout na naše přátelství," ocenil Vučić s tím, že vztahy obou zemí nebyly nikdy lepší.

Co se týče maďarské podpory srbské cesty do Evropské unie, ta byla počátkem července vidět a slyšet ve všech členských státech. Maďarská vláda si totiž do významných deníků v celé EU zaplatila celostránkové inzeráty s návrhy Maďarska k budoucnosti Evropské unie.

Šlo o sedm základních bodů, jak by se měla EU vyvíjet. Sedmý a nejstručněji formulovaný bod zněl takto: Srbsko musí být přijato za člena Evropské unie.