Kosovský trapas, úspěšný ministr Selaković a ekonomické rekordy. Srbský týdeník #8

29.12.2021

Přinášíme pravidelný souhrn toho, co se v uplynulém týdnu stalo v Srbsku a na poli česko-srbských vztahů. Srbský týdeník #8.

PDF verze Srbského týdeníku ZDARMA ke stažení ZDE:

  • Otevřený Balkán nic nezastaví. Lídři Srbska, Severní Makedonie a Albánie se v rámci summitu iniciativy "Open Balkan" setkali v Tiraně. Tématem bylo jednání o strategickém plánu pro rok 2022. Za nejdůležitější se pokládá podpis šesti dohod, které okamžitě vstupují v platnost. Součástí tohoto balíku je i Dohoda o volném přístupu na trh práce na Západním Balkáně. Všichni tři státníci, Aleksandar Vučić, Zoran Zaev a Edi Rama se shodli, že projekt "Otevřený Balkán" nic nezastaví s tím, že všichni pracují na konkrétních krocích, kterými tyto země vzájemně pro své občany otevřou. Prezident Vučić na společné tiskové konferenci zdůraznil, že jde o mírový projekt, který přinese prosperitu všem (dosud třem) zainteresovaným zemím. Dotkl se i palčivé otázky Kosova a Metohije, na niž má Albánie opačný pohled. Podle Vučiće je ale důležité, aby toto, byť zásadní téma, nebránilo vzájemné spolupráci v jiných ohledech. "Garantuji vám, že lidé v Albánii, Severní Makedonii a Srbsku budou s touto spoluprací spokojeni. Máme milion oblastí, ve kterých můžeme spolupracovat," uvedl srbský prezident.
  • Průměrná mzda stále roste. Aktuální statistiky potvrzují, že Srbsko ekonomicky roste i během krizového roku. Průměrná hrubá mzda v říjnu 2021 činila 91 132 dinárů (čistá 66 048 RSD), což proti stejnému období loňského roku znamená nominální růst o 9,9 procenta a reálně o 3,1 procenta. Oznámil to Republikový statistický úřad. Co se týče období ledna až října letošního roku, růst hrubých mezd proti stejnému období roku 2020 činil nominálně 8,7 a reálně 5,1 procenta.
  • MMF ocenil oživení srbského hospodářství. Rada výkonných ředitelů Mezinárodního měnového fondu (MMF) vydala rozhodnutí o úspěšném dokončení první revize výsledků srbského hospodářského programu. Vzhledem k dobrým makroekonomickým výsledkům tak MMF rozhodl mimo formální zasedání. Rada MMF podle Národní banky Srbska vyhodnotila, že probíhá silné oživení hospodářské aktivity v Srbsku, které je podpořeno komplexní a včasnou reakcí politického vedení země i silným předkrizovým růstem. Hodnocení mluví též o dobře kapitalizovaném a likvidním bankovním sektoru. Srbsko z hlediska ekonomického růstu z hodnocení vychází jako jedna z nejlepších zemí v Evropě.
  • Evropské město kultury 2022. Novi Sad, metropole Vojvodiny a druhé největší srbské město, se připravuje na vstup do nového roku s obřím projektem na základě uděleném ocenění Evropské město kultury 2022. O podrobnostech jsme již informovali v Srbském týdeníku #6. Slavnostní zahájení proběhne v noci z 13. na 14. ledna, tedy o silvestrovské noci podle starého (juliánského) kalendáře, který je dosud významně používán v křesťanských pravoslavných zemích. Novoroční oslavy se ponesou v duchu Nikoly Tesly a světelných instalací. Vše bude doprovázet bohatý kulturní a hudební program. Jen během srbské silvestrovské noci bude v Novém Sadu účinkovat na 400 umělců a během celého příštího roku více než čtyři tisíce.
  • Srbská diplomacie se může chlubit rekordní prací. Ministr zahraničních věcí Nikola Selaković před týdnem vystoupil na zasedání Zahraničního výboru srbského parlamentu, kde pomyslně skládal účty své práce za rok od svého jmenování a hovořil o plánech resortu diplomacie do dalšího období. Selaković informoval členy výboru, že od nástupu do funkce absolvoval 403 jednání se zahraničními státníky. Z toho bylo 17 hlav států, 10 premiérů a 136 ministrů zahraničí. Za necelý rok uskutečnil 36 zahraničních cest a hostil 19 zahraničních návštěv v Srbsku. Korunou všech zahraničněpolitických aktivit státu bylo podle jeho slov shromáždění u příležitosti 60. výročí bělehradského summitu Hnutí nezúčastněných, jehož se zúčastnilo 120 zemí a sám Selaković v průběhu letošního summitu absolvoval 42 bilaterálních jednání. Připomínáme obsáhlý rozhovor, který Nikola Selaković letos poskytl Česko-srbské asociaci vzájemné spolupráce. Během něho šéf srbské diplomacie vyjádřil naší Asociace podporou.
  • Kosovsko-albánský trapas. Dočasné instituce na Kosovu a Metohiji v Prištině si způsobili pořádnou ostudu. Tzv. prezidentka samozvaného státu Kosovo Vjosa Osmani totiž v reakci na stanoviska některých západních státníků řekla, že se Kosovo přidává k bojkotu účasti svých oficiálních delegací na Zimních olympijských hrách v Pekingu. Čínská ambasáda v Bělehradě na toto vyjádření reagovala jednoznačnými slovy, že Čína nikdy žádného kosovsko-albánského představitele nepozvala, takže těžko mohou odmítat svou účast a přidávat se k bojkotu. "Čínská strana je nikdy ani nepozvala a jejich přítomnost či nepřítomnost nás nezajímá," znělo prohlášení čínský diplomatů. Tzv. kosovská prezidentka se nedávno přihlásila k akci USA o diplomatickém bojkotu olympiády "kvůli porušování lidských práv čínskými úřady". Vzhledem ke stále rostoucím provokacím a omezováním práv srbských obyvatel na Kosovu a Metohiji ze strany albánských úřadů a extremistů to zní obzvláště bizarně.