“Kosovo nikdy neuznáme”. Vučić v Bruselu šokován provokacemi

16.06.2021

Pod patronátem vysokého představitele EU pro zahraniční věci Josepa Borella a zvláštního vyslance EU pro dialog mezi Srbskem a Kosovem Miroslava Lajčáka se v Bruselu uskutečnilo první setkání srbského prezidenta Aleksandra Vučiće a premiérem tzv. Kosova Albinem Kurtim. Akce skončila bez jakéhokoli úspěchu, srbské představitele šokoval způsob, jakým kosovsko-albánští představitelé chtěli vyjednávat.

Žádná snaha o dohodu, jen provokace. Albánští představitelé prozatímní správy Kosova se v Bruselu nebyli ochotni bavit o splnění jakýchkoli podmínek, k nimž se dříve zavázali jejich předchůdci. Kromě toho v řadě věcí otevřeně lhali. Například v tom, že neexistuje žádný archiv jejich teroristické organizace UČK. Prezident Vučić uvedl, že Bělehrad jasné důkazy o existenci tohoto archivu našel. "Oni pouze nechtějí, abychom měli přístup k důkazům o jejich zločinech," uvedl.

Po bruselském jednání srbský prezident Aleksandar Vučić konstatoval, že tzv. premiér Albin Kurti do Bruselu nepřijel s cílem vést jakýkoli dialog, ale provokovat. Na žádné urážky Albánců však nereagoval a nenechal se vyvést z míry, což si podle něho Albánci přáli. Chtěli vyprovokovat reakci, na jejímž základě by dialog ukončili. To se jim ale nepovedlo.

"Reagoval jsem ostře, ale nepřekročil jsem hranice. Kurti přišel, aby se na ničem nedohodl. Řekl: ,Přišel jsem se vás zeptat, kdy uznáte Kosovo.' Odpověděl jsem, že nikdy, a on vybuchl," sdělil prezident Vučić.

Těsně před zahájením bruselského jednání se na srbských pravoslavných chrámech v Kosovu objevily urážlivé graffiti v angličtině a albánštině. Mimo jiné například obří nápisy "Ježíš nenávidí Srby" a podobné urážky. Podle Kurtiho ale o žádné provokace nejde, z těch naopak obvinil Srby.

"Označili za provokace konání bohoslužeb v srbských pravoslavných chrámech. Nevěděl jsem, jestli se smát nebo brečet. Když jsem to slyšel, zůstal jsem v šoku," dodal Vučić. Jediná dohoda, která padla je prý v tom, že se na konci července sejdou znovu.

Záznam tiskové konference z Bruselu v srbštině ZDE: