KFOR na Kosovu, rozvoj inovací a Mikuláš v Českém domě. Srbský týdeník #6

13.12.2021

Přinášíme pravidelný souhrn toho, co se v uplynulém týdnu stalo v Srbsku a na poli česko-srbských vztahů. Srbský týdeník #6.

PDF verze Srbského týdeníku ZDARMA ke stažení ZDE:

  • KFOR zůstane na Kosovu. "Zůstaneme tak dlouho, jak bude potřeba". Zástupce náměstka generálního tajemníka NATO pro politické záležitosti a bezpečnostní politiku Javier Colomina řekl agentuře Tanjug, že mise KFOR je odhodlána nadále pokračovat ve svém mandátu na Kosovu a Metohiji stanoveném rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 1244. Novináři dotaz položili v reakci na stávající trend v omezování vojenských misí ve světě. Colomina reagoval, že v daném případě nic takového nehrozí a dokonce naopak došlo k personálnímu posílení mise, která má podle jeho slov klíčový význam. KFOR prý sice spolupracuje s kosovsko-albánskou mocí a jejich bezpečnostními složkami, ale diplomatickým jazykem konstatoval, že určitě nemají jejich podporu různé provokační akce Prištiny. Ocenil naopak srbskou armádu a spolupráci s ní v rámci misí OSN i EU. "Hovoří to o vůli srbských orgánů přispívat ke stabilitě ve světě," sdělil Colomina. Připomeňme, že vojáci KFOR ostře střeží staroslavný klášter Visoki Dečani v Metohiji, který je stále terčem útoků kosovsko-albánských extremistů.
  • Evropské ocenění pro Novi Sad. Druhé největší město v Srbsku se honosí titulem Evropské město kultury 2022. Původně šlo o ocenění pro rok 2021, ale vzhledem ke spojení se stovkami kulturních akcí a výraznými omezeními s ohledem na pandemii koronaviru byla akce o rok posunuta. Nyní byl Novi Sad oceněn prestižní cenou Melina Mercouri, za prohlubování spolupráce mezi kulturními subjekty, umělci i městem a přípravu všech akcí spojených s událostmi. Projekt Evropské město kultury je vždy na jeden rok propůjčováno Evropskou unií městům, které mají kontinentu představit svůj rozvoj a kulturní život. Pro Novi Sad jde o druhé významné ocenění spojené s titulem město kultury. Je tak jediným městem v historii projektu, které získalo hned dvě ocenění ještě před tím, než titulární rok vůbec začal. Podle místopředsedkyně vlády a ministryně kultury Maji Gojković se Novi Sad zařadí vysoko na kulturní mapě měst evropské úrovně.
  • Německý velvyslanec vyzývá Prištinu ke splnění dohod. Thomas Schieb, velvyslanec Spolkové republiky Německo v Bělehradě v rozhovoru pro prestižní deník Politika vyslovil očekávání Berlína, že dojde k normalizaci vztahů mezi Bělehradem a Prištinou. "Cestou k tomuto cíli může být pouze bruselský dialog. Zvláštní zmocněnec EU Miroslav Lajčák má plnou podporu Německa. Všechno, co bylo dosud v rámci dialogu v Bruselu dohodnuto, musí být zrealizováno. Platí to i pro Společenství srbských okresů (ZSO, Zajednica srpskih opština). Cílem je, aby všichni občané v Kosovu bez ohledu na národnost mohli žít poklidným a prosperujícím životem," uvedl Schieb. Navzdory odlišnému mínění v Srbsku dodal, že Německo bude nadále podporovat evropskou integraci Srbska do EU a rychlost přístupových jednání prý závisí na tom, jak bude Bělehrad pokračovat v zavádění reforem, zejména v oblasti právního státu a demokracie. Ocenil pokrok v posledním roce a to i v oblasti životního prostředí a energetiky. Německý diplomat uznal, že rozšiřování EU by mohlo postupovat s větší dynamikou.
  • Nová strategie rozvoje start-up ekosystémů do roku 2025. Cílem projektu, který srbská vláda přijala, je podpořit rozvoj start-upů tak, aby Srbsko mělo mezi 800 - 1200 aktivními start-upy, které přitáhnou kvalitní zaměstnance a investory jak ze Srbska, tak i světa a podpoří další rozvoj na poli inovací. Strategie by měla podporovat zlepšování start-up podnikatelských kapacit prostřednictvím vzdělávacích programů. Počítá též se zlepšením infrastrukturní a programové podpory v rané fázi rozvoje a podporou mechanismů financování především u start-upů, které jsou vázány na rozvoj podnikání v oblasti kapitálového trhu. Mělo by rovněž dojít ke zlepšení daňového rámce a zvýšení kompetencí zaměstnanců veřejné správy.
  • 60 let od Nobelovy ceny pro Andriće. V minulém týdnu uplynulo šest desetiletí ode dne, kdy slavný srbský spisovatel a diplomat Ivo Andrić získal Nobelovu cenu za literaturu. Komise tehdy uvedla, že cenu uděluje za "epickou sílu, s níž utvářel témata a představoval osudy lidí v celé historii své země". Finanční odměnu, která je s udělením ocenění spojená, laureát v plné výši věnoval na rozvoj knihovnictví v Bosně a Hercegovině. Významné výročí si připomínalo i srbské Ministerstvo zahraničních věcí. Andrić totiž působil i v diplomatických službách. V letech 1920 - 1941 zastupoval Království Srbů, Chorvatů a Slovinců v zahraničí. Jeho nepochybně nejznámějším dílem i pro české publikum je román Most na Drině, který zachycuje třísetletou historii města Višegrad v dnešní Republice Srbské v Bosně, ležícího na řece Drině. Právě tam se nachází turisticky vyhledávaný most, který nechal v 16. století vystavět Mehmed Paša Sokolović.
  • Srbští Češi slavili Mikuláše. Každoroční slavnost spojená s dávnou českou tradicí sv. Mikuláše, anděla a čerta, kteří obchází děti, se i letos za hojné účasti uskutečnila v Českém domě v Bělehradě. Podle předsedy České besedy Bělehrad, která populární akci pravidelně organizuje, jde o účastí nejnavštěvovanější událost roku, kterou si nenechají ujít jak potomci Čechů žijících v celém Srbsku, tak ani srbští přátelé.