Karađorđe ve filmu, Kosovo jako Vatikán, růst exportu a Bělehrad plný turistů. Srbský týdeník #9

05.01.2022

Přinášíme pravidelný souhrn toho, co se v uplynulém týdnu stalo v Srbsku a na poli česko-srbských vztahů. Srbský týdeník #9.

PDF verze Srbského týdeníku ZDARMA ke stažení ZDE:

  • USA respektují spolupráci Srbska s Ruskem. Americký velvyslanec v Bělehradě Anthony Godfrey uvedl, že bilaterální spolupráce Spojených států se Srbskem v oblasti bezpečnosti je na nejvyšší úrovni. Washingtonu podle jeho slov nevadí, že Srbové nakupují zbraně v Rusku. "Uznáváme, že se Srbsko rozhodlo pro vojenskou neutralitu. Pokud chce být vaše země partnerem Ruska, přijímáme to jako vaše rozhodnutí," sdělil. Konstatoval také, že Spojené státy neberou Srbsko jako hrozbu, ale prý je zajímá, jak Srbsko vnímají sousední země.
  • Srbský export vzrostl o 26,8 procenta. Celkový zahraniční obchod Srbska se podle Republikového závodu pro statistiku zvýšil meziročně o 24,8 procenta na 45,32 miliardy EUR. Export vzrostl o 26,8 a import o 23,4 procenta. Jedná se o údaje od ledna do listopadu 2021. Hodnota vývozu v tomto období činila 19,62 mld. EUR, dovozu 25,69. Deficit zahraničního obchodu tak činí 6,06 procenta. Obchod Srbska s členskými státy EU má na celkovém zahraničním obchodu podíl 60,7 procenta.
  • Kosovo jako Vatikán. Patriarcha Srbské pravoslavné církve Porfirije stručně a jasně vysvětlil otázku Kosova a Metohije. "Kosovo pro nás není záležitost jen politická, ale i duchovní. Jde o otázku naší identity. Kosovo a Metohije, které je plné relikvií našich svatých, je pro nás posvátné. Když se bavím s lidmi z celého světa, říkám jim, že Kosovo je pro nás totéž, co pro Římskokatolickou církev Vatikán," uvedl patriarcha Porfirije. Média připomněla i jeho starší výrok, kdy na otázku, zda je podle něho Kosovo součástí Srbska, reagoval takto. "V této věci neexistuje žádné dilema. Náš stát sice není v tuto chvíli dole přítomen v plném slova smyslu, ale Kosovo je součástí naší země. Stanovisko církve bylo vysloveno tolikrát, že jakékoli další prohlášení by bylo nadbytečné. Mohu dodat, že referendum o Kosovu proběhlo na Vidovdan v roce 1389," sdělil.
  • Bělehrad na svátky navštívilo 100 tisíc turistů. Během vánočních svátků a oslav příchodu nového roku mohla oslavovat i pokladna srbské metropole. Oficiální odhady mluví o 100 tisících zahraničních turistech, kteří poslední dny roku 2021 strávili v Bělehradě a během své návštěvy zde utratili skoro 100 milionů EUR. Nejvíce šlo o turisty z okolních zemí, Turecka, Bulharska, Ruska, ale i arabských zemí. Hotely byly zaplněné až z 90 procent. Bělehrad oslnil především novoroční oslavou a velkolepým ohňostrojem v nově budované čtvrti "Bělehrad na vodě", který se mohl hravě rovnat novoročním oslavám v největších světových metropolích. "Všechno se odehrálo bez incidentů. Bělehrad si vydělal 90 až 100 milionů EUR, což je finanční injekce do rozpočtu města, ale i do rozpočtů hotelů, restaurací a obchodů," uvedl místostarosta hlavního města Goran Vesić.
  • Priština brání ve vyšetřování zločinů. Tzv. Kosovská policie neumožnila předsedovi srbské vládní Komise pro pohřešované osoby Veljkovi Odalovićovi vstup do oblasti Kosova a Metohije. Byl zastaven na administrativním přechodu Merdare a vrácen zpět. Podle jeho slov jde o vyjádření nezájmu ve vztahu k vyšetřování pohřešovaných a unesených občanů během války na konci 90. let. Odalović se měl zúčastnit jednání Sdružení rodin unesených a pohřešovaných a svou návštěvu dle domluvených podmínek oznámil dočasným kosovsko-albánským úřadům v Prištině s dostatečným předstihem. Priština se přitom k součinnosti s vyřešením otázky pohřešovaných zavázala v Bruselské dohodě, kterou před lety její představitelé podepsali. Jak zdůrazňuji představitelé srbské vlády, ze strany Bělehradu byly všechny dojednané body splněny, naopak Priština většinu naplnit odmítá.
  • Výročí prvního srbského filmu. V Muzeu jugoslávské kinotéky se konala oslava 110. výročí vzniku vůbec prvního hraného srbského filmu. Film s názvem Život a činy nesmrtelného vůdce Karađorđe, jak říká název, vypráví o osudu Karađorđe Petroviće, který byl vůdcem prvního srbského povstání proti osmanské nadvládě a je zakladatelem vládnoucí dynastie Karađorđevićů. Karađorđe je dodnes srbským národem uznáván pro svou mimořádnou odvahu a sílu, s jakou čelil početnějšímu nepříteli. Dokonce i Napoleon o něm měl mluvit s uznáním jako o velkém vojevůdci. Pod filmem, od jehož vzniku uplynulo 110 let, je podepsán producent Svetozar Botorić a scénárista a režisér Ilija Stanojević. Celý film je ke zhlédnutí ZDE: