Investice, volný obchod s Čínou, nový velvyslanec USA a Vuk Karadžić. Srbský týdeník #14

09.02.2022

Přinášíme pravidelný souhrn toho, co se v uplynulém týdnu stalo v Srbsku a na poli česko-srbských vztahů. Srbský týdeník #14.

PDF verze Srbského týdeníku ZDARMA ke stažení ZDE:

  • Dvě desítky nových fabrik. Během loňského roku 2021 bylo v Srbsku otevřeno 18 nových fabrik, kde se celková plánovaná hodnota investice pohybuje kolem 768 milionů EUR. Tyto výrobní podniky vytvoří zhruba 11 480 nových pracovních míst. Je mezi nimi závod Continental Automotive v Novém Sadu, textilní továrna v Pirotu a řada dalších průmyslových podniků napříč celou zemí. Kromě toho byly položeny základní kameny pro dalších šest továren v celkové hodnotě asi 221 milionů EUR, s plánovaným vytvořením 1 540 pracovních míst. Vedle toho stát podle prezidenta Vučiće vyjednává s dalšími 92 investory a pokud by vše vyšlo, půjde o hodnotu investic 7,3 miliardy EUR a přes 35 tisíc nových pracovních míst. Srbsko v současnosti platí za mimořádně otevřené země pro zahraniční investory, kterým nabízí i výhodné úlevy a pobídky.
  • NATO respektuje, že Srbsko nechce vstoupit do aliance. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že aliance absolutně respektuje odmítavý postoj Srbska k členství v této organizaci. "Je to suverénní a nezávislé rozhodnutí Srbska," sdělil Stoltenberg, kterému v říjnu končí jeho desetiletý mandát v čele aliance. Dodal, že klíčovou úlohou NATO v Kosovu a Metohiji, kde působí jednotky KFOR je podpora dialogu a umožnění pohybu pro všechny komunity. Veřejné mínění i politická scéna v Srbsku jsou dlouhodobě proti jakýmkoli úvahám o členství své země v Severoatlantické alianci. Především proto, že NATO Srbsko v roce 1999 dlouhých 78 dní bombardovalo a připravilo tím o život kolem 2 500 lidí.
  • Centrum pro čtvrtou průmyslovou revoluci. Srbsko jako jediná země Západního Balkánu otevře v Bělehradě centrum Světového ekonomického fóra pro čtvrtou průmyslovou revoluci a bude součástí světové sítě těchto center. Podpisu dohody se v Ženevě zúčastnila premiérka Ana Brnabić. Bělehradské centrum se bude zabývat především rozvojem umělé inteligence a bioinženýrstvím. Otevření centra, které je plánováno na 1. března, je podle srbské premiérky výsledkem mnohaleté spolupráce Srbska a Světového ekonomického fóra a dává příležitost, aby se Srbsko etablovalo jako skvělá investiční destinace. Centrum bude fungovat v rámci Úřadu pro IT a eGovernment.
  • Volný obchod mezi Čínou a Srbskem. Prezident Aleksandar Vučić po setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem řekl, že do konce roku bude hotová mezistátní dohoda o volném obchodu mezi oběma zeměmi. Bude prý znamenat velkou naději pro srbské zpracovatele a zemědělské výrobce. Vučić zdůraznil i další pozitivum této dohody. "Když uzavřete dohodu o volném obchodu s Čínou, pak se pro zahraniční investory a Západ skutečně stane nejziskovější investovat v Srbsku, protože bude mít nejširší trh na světě," konstatoval srbský prezident. Podle vládních odhadů by se díky dohodě mohl srbský vývoz do Číny během krátké doby zdesetinásobit.
  • Chystané investice do zelené agendy. Srbsko se chystá budovat masivní energetickou infrastrukturu, která bude odpovídat moderním ekologickým trendům. Stát hodlá budovat vodní elektrárny, zásobníky energie, nové solární i větrné elektrárny a elektrárny na biomasu. Strategií se hodlá zabývat vláda. "Nutně potřebujeme kapitálové investice," sdělila ministryně hornictví a energetiky Zorana Mihajlović. Proměna energetického systému podle ní zemi přinese jak nová pracovní místa a ekonomický růst, tak energetickou stabilitu a bezpečnost.
  • Nový americký velvyslanec. Na americké ambasádě v Bělehradě dojde ke střídání. Místo dosavadního velvyslance Anthony Godfreyho dorazí do čela diplomatické mise USA v Srbsku Christopher Hill, který je dlouholetým spolupracovníkem a osobním přítelem prezidenta Joea Bidena. Hill ovládá srbský jazyk, na konci 90. let během válečného konfliktu působil jako zvláštní zmocněnec USA pro Kosovo. Sloužil jako velvyslanec v Makedonii, Albánii, Polsku či Iráku a byl členem vyjednávacího týmu Richarda Holbrooka pro konflikt v Bosně. Srbská média s odkazem na diplomatické zdroje míní, že jmenování Christophera Hilla do Bělehradu ukazuje na proměnu pohledu a chápání důležitosti Srbska a Západního Balkánu v očích americké administrativy. Hill je prý znám svým pragmatismem a jeho příchod značí návrat Srbska do pozice prioritního partnera pro Washington. Kromě toho chce dle uvedených zdrojů do Srbska přivést další americké investice a pracovat na propagaci Srbska coby investiční destinace.
  • Výročí Vuka Karadžiće. 7. února uplynulo 158 let od úmrtí srbského jazykovědce a reformátora a tvůrce novodobého spisovného srbského jazyka Vuka Stefanoviće Karadžiće. Výročí připomněla srbská ambasáda v Praze. Karadžić se v roce 1848 účastnil Slovanského sjezdu v Praze a byl v dlouhodobém kontaktu s hlavními postavami českého národního obrození v čele s Františkem Palackým, s nímž ho pojilo osobní přátelství.