Gratulujeme, legendo! Malíř Predrag Djaković získal vysoké státní vyznamenání

07.07.2022

Akademický malíř Predrag Djaković, který dlouhodobě žije v Praze, obdržel z rukou prezidenta Aleksandra Vučiće vysoké státní vyznamenání Srbské republiky. Za své dílo získal Zlatou medaili za zásluhy.

Srbský prezident Aleksandar Vučić, který nedávno složil slib a podruhé se ujal funkce hlavy státu na základě opětovného vítězství v prvním kole voleb, uděloval u příležitosti svátku Vidovdan nejvyšší státní vyznamenání význačným osobnostem z mnoha oblastí společenského života.

Za své celoživotní dílo byl vyznamenán také srbsko-český akademický malíř Predrad Djaković, jehož monumentální díla zdobila prostory slavných světových výstavních síní a jejich vlastnictvím se pyšní dlouhé řady soukromých sběratelů umění.

Predrag Djaković z rukou prezidenta Vučiće převzal Zlatou medaili za zásluhy, mimochodem přesně to stejné vyznamenání, které před časem získal slavný herec Johnny Depp.

Legendárního malíře, ale také hudebníka, novináře a všemi milovanou hvězdu srbské diaspory v Praze není nutné příliš představovat. Vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění. Na svém kontě má desítky samostatných výstav i ocenění po celém světě. V české metropoli žije od roku 1984, kde působil i jako obchodní ředitel týdeníku The Prague Post a dlouhá léta na pražské Malé Straně provozoval restauraci Gitanes.

Djakovićova velkoformátová umělecká díla a skicy byla v Praze naposled představena na podzim roku 2021 v galerii Císařský mlýn, kde malíř zároveň pokřtil svou nejnovější monografii Love & Eros.

Vážený a milý Pedjo, jménem celé Česko-srbské asociace vzájemné spolupráce z celého srdce blahopřejeme k vyznamenání Zlatou medailí za zásluhy!