Den srbské jednoty, svobody a národní vlajky

17.09.2022

Srbové oslavili jeden ze svých nejdůležitějších svátků. Den srbské jednoty, svobody a národní vlajky je zároveň svátkem nejnovějším, ale slaví ho jak Srbsko, tak Republika srbská v Bosně a Hercegovině a připomínají ho všechny srbské ambasády po světě.

Den srbské jednoty, svobody a národní vlajky (Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave) je společným svátkem Srbské republiky i bosenské Republiky srbské. Letošní hlavní oslavy proběhly v bosenskosrbské Bijeljině, kde v projevu prezident Aleksandar Vučić zdůraznil, že neexistují vyšší hodnoty než jednota a svoboda.

Den připomínky tohoto svátku 15.9. nebyl vybrán náhodně. Tohoto data v roce 1918 se srbské armádě složené i z dobrovolníků podařilo úspěšně zahájit ofenzívu vedoucí k prolomení Soluňské fronty a plně tak nastoupit cestu k osvobození.

Během letošním oslav tohoto svátku byla zveřejněna i nová vlastenecká píseň s nádherným klipem. Hymna srbské vlajky, jak se píseň jmenuje, byla publikována na youtubovém kanálu Kanceláře pro Kosovo a Metohiju: