Den srbské jednoty, svobody a národní vlajky

16.09.2021

Srbsko, Republika Srbská a všichni Srbové po světě ve středu oslavili důležitý svátek - Den srbské jednoty, svobody a národní vlajky (Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave). Událost připomínalo i Velvyslanectví Srbské republiky v Praze.

Slavnostní výzdoba srbské ambasády v Praze
Slavnostní výzdoba srbské ambasády v Praze

Srbská republika i Republika srbská v Bosně a Hercegovině mají od loňského roku nový významný den. Státní svátek Den srbské jednoty, svobody a národní vlajky. Vznik svátku v minulém roce shodně odsouhlasily obě vlády.

Den připomínky tohoto svátku 15.9. nebyl vybrán náhodně. Tohoto data v roce 1918 se srbské armádě složené i z dobrovolníků podařilo úspěšně zahájit ofenzívu vedoucí k prolomení Soluňské fronty a plně tak nastoupit cestu k osvobození.

Jak připomněl srbský prezident Aleksandar Vučić v projevu na hlavní části oslav na bělehradském náměstí Savski venac, tehdejší král Petar I. Karadjordjević předal v červnu a listopadu roku 1911 své armádě 51 plukovních vlajek. "Ani jedna z těch 51 vlajek, zdůrazňuji ani jedna, nepadla do rukou nepřátel. To je precedens v historii moderní války. Hrdinové, kterým byl svěřen úkol střežit tyto vlajky, prošli všemi bitvami Balkánských válek i první světové války. Právě v dnešní den roku 1918 pod těmito vlajkami mířili k proražení Soluňské fronty. Sláva našim velkým srbským hrdinům!" řekl srbský prezident.

"Pro naše předky byla vlajka důležitější než život, protože jim připomínala, že svoboda Srbska nemá alternativu. Proto naši vlajkonoši umírali, ale jejich vlajky přežily. Kvůli tomu, pro ně a pro všechny ostatní, kteří položili své životy pro naši vlajku, dnes slavíme Den srbské jednoty, svobody a národní vlajky. Je to možná náš nejdůležitější svátek, protože nám jasně říká, kdo jsme, odkud pocházíme a kam jdeme. Je to svátek naší identity, ve které se spojuje náš jazyk, kultura, tradice a víra," zdůraznil Aleksandar Vučić.

Den srbské jednoty, svobody a národní vlajky si připomínaly i srbské diplomatické sbory ve světě včetně pražská ambasády, která se pod vedením velvyslance Berislava Vekiće postarala o patrně nejdůkladnější slavnostní výzdobu ze všech zastupitelských úřadů Srbské republiky po světě. Historická budova v Mostecké ulici, jen pár kroků od Karlova mostu, byla oděna do červeno-modro-bílých barev. Na samém středu fasády srbské ambasády od setmění po celou noc z digitální projekce vlála obří srbská státní vlajka.

OFICIÁLNÍ OSLAVY V BĚLEHRADĚ: