Srbský prezident Aleksandar Vučić v Praze

19.05.2021

Srbský prezident Aleksandar Vučić zavítal ve dnech 17. - 19. května 2021 na oficiální návštěvu České republiky, která podle vyjádření hlav obou států vlila čerstvou krev do žil dalšímu prohloubení vztahů našich zemí.

Prezident Srbska Aleksandar Vučić během krátké doby absolvoval náročný program, který začal slavnostním přijetím a vojenskou přehlídkou se všemi poctami na prvním nádvoří Pražského hradu. Sídlo českého prezidenta bylo ozdobeno srbskými státními vlajkami.

Důležitou návštěvu hlavy srbského státu v české metropoli podtrhla upřímná a nečekaná omluva Miloše Zemana za tehdejší souhlas české vlády s agresí NATO na Srbsko v roce 1999. Prezident ČR požádal srbský národ o odpuštění, na což Aleksandar Vučić reagoval tím, že tato Zemanova slova vejdou do srbské historie. 

Mezi hlavní témata návštěvy patřila obchodní spolupráce České a Srbské republiky, která byla v posledních letech zdvojnásobena. Prezident Vučić veřejně prohlásil, že Češi budou ze strany Srbů vnímáni jako bratři.

Aleksandar Vučić během několika málo desítek hodin v Praze stihl celou řadu zásadních setkání. Kromě hlavní schůzky s českým prezidentem se Vučić setkal s předsedy obou komor českého parlamentu, navštívil zdejší úspěšné firmy a v neposlední řadě absolvoval jednání s premiérem Babišem, kterému nabídl dar svého státu v podobě 100 tisíc vakcín společnosti Pfizer pro Českou republiku, což český premiér mimořádně ocenil.