Chceme Srbsko v Schengenu, žádá Česko i Maďarsko

25.09.2021

Vlády České republiky a Maďarska společně volají po tom, aby Evropská unie přijala Srbskou republiku do Schengenského prostoru. Naposledy k tomu vyzvali oba premiéři při společném setkání.

Integrační proces zemí Západního Balkánu do EU se táhne dlouhé roky a do finále se jen tak nedostaneme. Brusel by měl proto podle českého premiéra nabídnout regionu perspektivu členství v schengenském prostoru volného pohybu. Český ministerský předseda poprvé tuto ideu nastínil na strategickém fóru u jezera Bled ve Slovinsku.

Podle Babiše je důležité, aby v rámci rozšíření bylo kromě Bulharska, Chorvatska a Rumunska (které již v EU jsou) do schengenského prostoru přijato i Srbsko.

Stejný názor vyjádřil při společném setkání i maďarský premiér Viktor Orbán. Jeho slova zazněla shodně s Babišem během návštěvy chráněného hraničního prostoru na hranici mezi Maďarskem a Srbskem.

"Ten plot nemá stát tady. Měl by být dál, protože Srbsko také patří do Evropské unie i do Schengenu. Pokud by v Bruselu chápali, jak je důležitá bezpečnost, tak by už Srbsko také přijali a všichni bychom byli ve větším bezpečí - Maďaři, Srbové, Češi i další vnitrozemské země EU," uvedl Orbán.

Dodejme, že koncem června zaplatila maďarská vláda celostránkový inzerát v nejčtenějších tištěných denících ve všech státech Evropské unie, kde představila sedmibodový plán návrhů k budoucnosti EU. Sedmý bod zněl: "Srbsko musí být přijato za člena Evropské unie".