Čeští dobrovolníci na Kosovu rozdali humanitární pomoc za 18 tisíc eur

25.01.2022

Dlouhých 14 let obdivuhodné humanitární práce za sebou má skupina Čechů v čele s Davidem Mlýnkem. Každoročně shromažďují finanční a materiální pomoc pro srbské občany na Kosovu a Metohiji, kteří žijí v bídě a často jsou vystaveni teroru ze strany albánského obyvatelstva.

Během letošních pravoslavných Vánoc čeští dobrovolníci Srbům v nouzi na Kosovu a Metohiji rozdali materiální i finanční pomoc v celkové hodnotě 18 000 EUR, bezmála tedy půl milionu českých korun. Jejich dlouholetou práci ocenila mnohá srbská média, která o letošní humanitární akci referovala, ale též srbský velvyslanec v České republice Berislav Vekić, který hlavní organizátory pomoci Davida Mlýnka a Jana Čopáka přijal ve svém pracovně na velvyslanectví. Na pomoci se s nimi podílí řada dalších přátel a kolegů.

Podle zprávy srbské ambasády v Praze letos rozdělili humanitární pomoc v Gračanici, Novom Brdu, Peći, Goraždevci, Orahovci a Štrpcích. Mezi obdarovanými byla i čtyřiadevadesátiletá Rumena Ljubić, která je jedinou srbskou obyvatelkou starého srbského města Peć. Jediná nositelka srbského jména ve městě, které je dnes plně obýváno kosovskými Albánci ve svém domě zůstává bydlet, přestože stále čelí útokům extremistů.

"Před válkou v Peći tvořili Srbové více než polovinu obyvatel. Všechny zbývající Albánci vyhnali v roce 2004, takže v Peći teď žije asi 50 tisíc Albánců a srbská babička Rumena. Byla profesorkou, členkou Sokolského spolku, má ráda Československo a vzpomíná na Sokolský slet v Praze i naše hlavní město a říká, že nezná kultivovanější lidi než jsou Čechoslováci. Neuvěřitelně krásně vypráví o svém městě, o horách kolem něj, o Metohiji, zná tu každý kámen, každý dům a přesně ví, kde kdo bydlel. Albánci této ženě vylamují dveře, hází kameny do oken a všemi způsoby se ji snaží vyhnat. Nosím v paměti její slova: jsem tu jako poslední mohykán, ale nikdy se nevzdám svého města, svého domu, svého jazyka a nikdy se nezřeknu své víry. Plným právem ji můžeme nazvat hrdinkou. Přemýšlím přitom, jaký lidský odpad může terorizovat čtyřiadevadesátiletou dámu? Má k ní velký respekt," řekl David Mlýnek bělehradskému deníku Politika.

Češi navštívili také pomník zavražděným srbským dětem v Goraždevci a jak dále píše Politika, seznam rodin, které obdarovali, je hodně dlouhý. Tento rok ovšem na Kosovo a Metohiji mohli dorazit pouze dva z české skupiny, David Mlýnek a Jan Čopák, protože měli jako jediní potvrzení o vakcinaci. Ostatním nebylo ze strany kosovsko-albánské policie umožněno, aby překročili administrativní přechod Jarinje, přestože dorazili s humanitárními úmysly a měly plné ruce darů. Z centrálního Srbska se tak na území Kosmetu nedostal Jan Urbaníček a Daniel Schwarz, bývalý člen KFOR, který se nechal před dvěma lety pokřtít v klášteru Visoki Dečani.

"Považuji Srby za ochrannou hradbu Evropy, protože po staletí bojovali především proti Osmanské říši a prolévali svou krev proti mnohem silnějšímu nepříteli. Věřím, že jsou naše dva národy úzce propojeny, především společným bojem proti stejným nepřátelům v minulosti, především proti nacistickému Německu a jeho satelitům," sdělil bývalý člen KFOR a nyní humanitární dobrovolník.

Čechům v jejich humanitárních akcích pomáhá Dimitrije Marković, který je po matce Slovák a na shromažďování prostředků pro zakoupení darů se podíleli i srbští občané.

Více informací v srbštině na webu deníku Politika ZDE.