Česko-srbský vzájemný obchod letos překoná všechny rekordy

18.11.2021

Srbský velvyslanec v České republice J.E. Berislav Vekić v rozhovoru pro ekonomický portál Biznis.rs popsal úspěšný trend v obchodní spolupráci obou zemí. Podle čísel z prvního pololetí tohoto roku bude pokořen loňský rekord obchodní výměny.

Jeho Excelence Berislav Vekić, srbský velvyslanec v Praze
Jeho Excelence Berislav Vekić, srbský velvyslanec v Praze

Česko a Srbsko zažívají nejúspěšnější období svých bilaterálních vztahů, což se pozitivně podepisuje na růstu vzájemného obchodu. Srbský ekonomický web Biznis.rs cituje slova velvyslance Berislava Vekiće, který uvádí, že v loňském roce vzájemná obchodní výměna činila 1,2 miliardy eur. Tento loňský rekord bude letos překonán.

"Chci především zdůraznit nárůst ekonomické výměny, která v loňském roce činila 1,2 miliardy eur," řekl Vekić s tím, že Srbsko mělo poprvé ve vzájemném obchodě s Českou republikou přebytek.

Velvyslanec dále poukázal na to, že za první půlku letošního roku dosáhli obě země výměny ve výši 750 milionů eur, což je ukazuje, že loňský rekord bude překonán.

"Česká republika byla ještě před pár lety mezi investory v Srbsku na patnáctém místě. Dnes patří mezi deset nejlepších," konstatoval a vyzdvihl spolupráci s kolegou českých velvyslancem v Srbsku Tomášem Kuchtou, který podle něho významně přispěl k výborným vztahům mezi oběma zeměmi.

Pokud jde o další realizaci srbských firem a producentům na českém trhu, Berislav Vekić vidí šanci na dovozu zemědělských produktů, zejména biopotravin, do České republiky. V této oblasti se podle jeho slov musí Srbsko nejprve přizpůsobit normám Evropské unie. Mezi oblasti s velkým zájmem českých investorů v Srbsku patří lázeňství. "Čeští investoři jako profesionálové s mnoha zkušenostmi a tradicí v této oblasti rozpoznali potenciál," dodal srbský velvyslanec Berislav Vekić.

Více na Biznis.rs