Česko přijalo od srbské vlády dar 100 tisíc vakcín Pfizer

04.06.2021

Srbsko darovalo České republice 100 620 dávek vakcíny proti Covidu-19 z produkce společnosti Pfizer. Jde o naplnění slibu, který vyslovil prezident Vučić během své návštěvy Prahy v druhé půlce května.

Z bělehradském letiště Nikoly Tesly dorazilo do Prahy vojenské letadlo se zásilkou 100 620 dávek proticovidové vakcíny Pfizer na palubě. Během mimořádně krátkého času tak došlo k naplnění přátelského slibu srbského prezidenta českému premiérovi.

Letadlo na cestu z bělehradského letiště Nikoly Tesly osobně vyprovodila tamní premiérka Ana Brnabić s českým velvyslancem Tomášem Kuchtou. Přímo v areálu letiště se konala tisková konference za hojné účasti srbských médií, která o události četně informovala. 

"Po úspěšné návštěvě prezidenta Vučiće v České republice v průběhu května dnes plníme svůj slib a posíláme do Česka pomoc v podobě 100 620 vakcín Pfizer," řekla srbská premiérka na letišti.

Český velvyslanec v Bělehradě Tomáš Kuchta uvedl, že tento dar dokazuje, že Češi a Srbové jsou bratrské národy. "Dnešek je významný moment pro vzájemné vztahy České republiky a Srbska. Srbsko vždy bylo naším partnerem, vždycky nám bylo nablízku a to i v situacích, kdy jsme na tom nebyli dobře. Dnes máme další důkaz toho, že jsme bratrské národy. Vnímají to tak naši občané a doufám, že i občané Srbska. Na tuto velkorysost nikdy nezapomeneme," dodal Kuchta.

"Naše vojenské letadlo v Bělehradě právě vyzvedlo 100 620 dávek vakcín Pfizer, které nám daruje Srbsko. Rekordně rychlá akce. Možná si vzpomenete, že Aleksandar Vučić tu byl 19. května. A my jsme za pouhých 12 dní dotáhli darovací proces, včetně povolení Pfizeru. Vakcíny půjdou do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a po povolení Státního ústavu pro kontrolu léčiv, na čemž se také intenzivně pracuje, do O2 Universum. Nebýt mé skvělé a akční šéfky úřadu Tünde Bartha, nikdy by to nešlo tak rychle," uvedl k tomu premiér Andrej Babiš.