Česká premiéra filmu Dara z Jasenovce. Již brzy!

14.06.2022

Čeští diváci budou mít příležitost shlédnout slavný srbský historický film Dara z Jasenovce, který pojednává o nezměrném utrpení Srbů, Židů a Romů za druhé světové války. Česko-srbská asociace vzájemné spolupráce organizuje českou premiéru filmu ve spolupráci a s podporou jeho tvůrců. Premiéra filmu se v Praze uskuteční 23. června od 19 hodin.

Prakticky všichni znají tu nejtemnější část druhé světové války: holocaust, vyhlazovací tábory a zrůdné nacistické plány na "konečné řešení". V našem prostředí není bohužel příliš známé, co se v první polovině 40. let minulého století dělo na Balkáně.

Proto jsme se rozhodli českému publiku nabídnout ke shlédnutí historické drama srbského režiséra Predraga Antonijeviće, které pojednává o válečných zločinech a zvěrstvech, ke kterým došlo během druhé světové války v koncentračním a vyhlazovacím táboře Jasenovac. Tábor byl součástí holocaustu a genocidy Srbů, Židů a Romů v Nezávislém státě Chorvatsko a nepodléhal vedení nacistického Německa, nýbrž přímo chorvatskému fašistickému hnutí ustašovců.

Odborným konzultantem filmu, který je založen na autentických svědectvích a dostupným faktech, byl Michael Berenbaum, americký profesor, spisovatel a rabín. Berenbaum působil jako zástupce ředitele komise prezidenta USA pro holocaust (1979-80), projektový ředitel United States Holocaust Memorial Museum (1988-93) a ředitel Institutu pro výzkum holocaustu (1993-97).

Česká premiéra filmu Dara z Jasenovce (Dara iz Jasenovca) se bude konat v pražském Kině Pilotů ve čtvrtek 23. června od 19 hodin.

Anotace filmu:

Po ustašovsko-německé ofenzivě na Kozaru končí místní srbské obyvatelstvo v koncentračních táborech. Mezi nimi i dvanáctiletá dívka Dara s maminkou a dvěma bratry. O osudu svého otce nic nevědí. Po hrůzách, které zažije v táboře Stara Gradiška, takřka přes noc dospěje. Darina maminka a starší bratr jsou zavražděni a jejím životním posláním se stává záchrana života mladšího brášky. Mnoho dětí z tábora Stara Gradiška bylo umístěno do rodin po celém Chorvatsku, ale většina z nich byla zabita nebo zemřela kvůli nelidským podmínkám a nemocem v táboře. Dara všechny své síly upíná k záchraně svého malého bratra.

Všechny události ve filmu jsou popsány na základě autentických svědectví přeživších vězňů koncentračního tábora. Česká premiéra filmu divákům představuje část tragédie a hrůz druhé světové války, které jsou v našem prostředí bohužel téměř neznámé.

Film diváci uvidí v původním znění s českými titulky.