Česká pomoc na Kosovu, USA i EU proti Prištině, Djoković a Netflix. Srbský týdeník #11

19.01.2022

Přinášíme pravidelný souhrn toho, co se v uplynulém týdnu stalo v Srbsku a na poli česko-srbských vztahů. Srbský týdeník #11.

PDF verze Srbského týdeníku ZDARMA ke stažení ZDE:

  • Srbové v referendu schválili změnu Ústavy. V neděli se v Srbsku konalo dlouho očekávané referendum, v němž občané rozhodovali o parlamentem navržených změnách Ústavy, které se týkaly změn v oblasti justice. Cílem návrhu je zajistit nezávislost justičního systému, soudců a státních zástupců, na politické moci a přiblížit se reformou ke standardům Evropské unie. Občané jednoznačně změny schválili. Pro hlasovalo téměř 60 procent hlasujících. Referenda se zúčastnilo 1 960 010 oprávněných voličů, tedy 30,65 procenta.
  • Priština čelí silné mezinárodní kritice. Dočasné kosovsko-albánské instituce na Kosovu a Metohiji totiž neumožnily tamním srbským občanům, aby se účastnili referenda o změnách Ústavy. Tamní policie dokonce na administrativních přechodech zastavila kamiony, které vezly hlasovací lístky a další vybavení a zadržela jejich řidiče. Prištinu za to kritizovala Evropská unie, ale stejně tak i vlády USA, Francie, Německa, Itálie a Velké Británie. Tzv. premiér Kosova Albin Kurti zákaz referenda na území Kosova a Metohije zdůvodňoval tím, že občané jednoho státu nemohou hlasovat na tomto území v referendu státu jiného. Za toto prohlášení ovšem sklidil kritiku i z vlastních řad. Veřejně to komentoval například albánský politický analytik Mero Baze když připomněl, že Kurti sám hlasoval ve volbách v Albánii a veřejně tamní politickou situaci komentoval. "Srbové díky tomu mají skvělý argument k tomu, proč mají právo se účastnit jejich referenda," uvedl.
  • Čeští občané opět doručili humanitární pomoc Srbům z Kosova. Skupina Čechů vedená Davidem Mlýnkem a Janem Čopákem, kteří spolu s dalšími už 14 let pomáhají srbským občanům na Kosovu a Metohiji, kteří jsou v těžké životní situaci. Velkou finanční a materiální pomoc doručují každoročně na pravoslavné Vánoce. Tentokrát rozdělili podle srbského deníku Politika humanitární pomoc v hodnotě 18 000 EUR. Za pomoc obětavým donátorům osobně poděkoval srbský velvyslanec v Praze Berislav Vekić.
  • Italská armáda pomáhá. Velitel oblastního velitelství KFOR - západ plukovník Andrea Bertazzo a jeho spolupracovníci předali vedení srbského pravoslavného kláštera Visoki Dečani v Metohiji cenné dary od italské armády. Jde o moderní vybavení pro digitalizaci historických fresek kláštera. Ten byl založen po roce 1326 srbským králem Stefanem Dečanským, který je v klášterním chrámu i pohřben. Visoki Dečani patří mezi chráněné památky ze strany UNESCO a kvůli trvajícím atakům ze strany kosovských Albánců jsou nepřetržitě střeženy jednotkami KFOR. UNESCO klášter vede na seznamu nejohroženějších památek.
  • Novak Djoković musel opustit Austrálii, doma je vítězem. Nejlepší tenista světa a srbský občan Novak Djoković byl po opakované změně názoru australských justičních i vládních orgánů deportován z Austrálie, kde se měl zúčastnit turnaje Australian Open. Djoković není očkovaný proti covidu, nicméně ještě před cestou na turnaj si vybavil potřebné výjimky a potvrzení expertních týmů Australian Open a účast mu měla být umožněna. Po příletu byl ale zadržen a uzavřen v ubytovacím zařízení pro imigranty. Místo po několika dnech opustil, když australský soud rozhodl v jeho prospěch a vrátil mu zpět zrušené vízum. Tamní ministr pro migraci ovšem výsledek soudu zrušil a vyšší soudní instance nakonec tento verdikt potvrdila. Novak se proto vrátil domů a již na bělehradském letišti Nikoly Tesly ho vítaly stovky příznivců. Celá země ho oslavuje jako hrdinu a vítěze, přestože se nakonec turnaje zúčastnit nemohl. Bělehradský mrakodrap v nové čtvrti Bělehrad na vodě byl osvícen v národních barvách a nápisem "Nole, ty jsi hrdost Srbska".
  • Světová banka prognózuje Srbsku další růst. Ve své lednové zprávě o světovém ekonomickém výhledu ponechala Světová banka svou dřívější prognózu růstu srbské ekonomiky v roce 2022 o 4,5 procenta. Podle Světové banky bude region těžit také z nedávno přijatého hospodářského a investičního plánu EU pro západní Balkán, který směřuje hlavně do podpory konkurenceschopnosti, růstu, ale i zelené a digitální transformace.
  • První srbský film na Netflixu. Populární světová streamovací platforma Netflix přibrala do své nabídky první film ze srbské produkce. Jde o snímek Nečistá krev - hřích předků v hlavní roli s Draganem Bjelogrlićem. Film na domácí i regionální scéně zaznamenal úspěch a s velkým zájmem českých diváků ho promítala i některá menší pražská kina. Producenti filmu zdůrazňují, že Nečistá krev je první film v srbské jazyce, který Netflix koupil. K dispozici bude divákům ve střední a východní Evropě, ale také v Turecku během následujících dvou let.