Atentát na srbského prezidenta, 50 let od “leteckého” zázraku a nové investiční příležitosti. Srbský týdeník #12

27.01.2022

Přinášíme pravidelný souhrn toho, co se v uplynulém týdnu stalo v Srbsku a na poli česko-srbských vztahů. Srbský týdeník #12.

PDF verze Srbského týdeníku ZDARMA ke stažení ZDE:

  • Prezident České republiky členem naší asociace. Ve středu dne 26. ledna 2022 podepsal prezident republiky Miloš Zeman na Pražské hradě přihlášku a stal se tak oficiálně členem Česko-srbské asociace vzájemné spolupráce. Více informací ZDE.
  • Atentát na prezidenta. Srbské bezpečnostní složky zveřejnily vážné informace, že byl odhalen připravovaný pokus o vraždu prezidenta Srbské republiky. Kriminální skupina koordinovaná nejspíš ze zahraničí a vedená údajně občanem Černé Hory plánovala vraždu Aleksandra Vučiće na počátku předvolební kampaně v první půlce února. Podle dostupných informací již byl zajištěn sniper, který měl atentát vykonat. Informaci srbským úřadům poskytl EUROPOL s odkazem na zjištění tajných služeb jedné z členských zemí Evropské unie. Bližší okolnosti jsou předmětem vyšetřování, nicméně podle zpráv srbských médií mělo jít o odplatu za tvrdé potírání mafie. Srbské vládě se totiž v loňském roce povedlo rozbít nejkrvavější zločinecký gang v zemi a pozatýkat jeho vedení. Tehdy vyšlo najevo, že mafiánská skupina své oběti mučila a likvidovala v průmyslovém mlýnku na maso. Stát vše vyšetřuje a aktuálně mimořádně zesílil ochranu prezidenta.
  • 50 let od pádu jugoslávského letadla. V těchto si připomínáme výročí tragické události, kdy se u Srbské Kamenice nedaleko Děčína na severu Čech zřítilo letadlo Douglas DC-9 jugoslávských aerolinií JAT. Jednalo se let na pravidelné lince Stockholm - Kodaň - Záhřeb - Bělehrad. S posádkou naposled komunikovali němečtí dispečeři před tím, než letoun vstoupil do vzdušného prostoru Československa. Krátce poté měla přijít mohutná exploze. Zřejmě se jednalo o teroristický útok, bomba byla umístěna v kufru v zavazadlovém prostoru, viníky se ovšem vypátrat nepodařilo. Neštěstí tehdy jako jediná přežila mladá srbská letuška Vesna Vulović. Přestože měla četná zranění včetně fraktury lebky, přežití pádu z letové hladiny 10 050 metrů je považováno za zázrak. Tragédii nepřežilo 23 pasažérů a čtyři členové posádky.
  • Útoky na Srby v Kosovu za rok 2021. Klášter Visoki Dečani s odkazem na zdroje bělehradské vládní Kanceláře pro Kosovo a Metohiji a veřejně dostupné informace na svých informačních kanálech oznámil, že během loňského roku bylo zaznamenáno 133 útoků a etnicky motivovaných incidentů vůči kosovským Srbům, jejich majetku a svatyním. Prakticky jde o jeden incident za každé tři dny s tím, že většina případů nebyla vyšetřena. "Území Kosova a Metohije je už 22 let částí evropského kontinentu s nejvyšší mírou etnické diskriminace a to i přes přítomnost mezinárodních sil. Proces návratu srbských uprchlíků byl zastaven a návrat jejich uzurpovaného majetku je fakticky nemožný pro absenci právního státu a nulový respekt vůči soudním rozhodnutím," stojí v prohlášení kláštera, které zveřejnil jeho iguman Sava Janjić.
  • Rio Tinto v Srbsku končí. Australsko-britská těžební společnost Rio Tinto, která na západě Srbska usilovala o povolení těžby lithia pro výrobu baterií do elektromobilů, zcela odchází ze země. Vláda premiérky Any Brnabić ji odebrala veškeré povolení, která dosud měla. Samotné povolení k těžbě jako taková navíc firma ani neměla. Stát měl v plánu nejprve pečlivě zkoumat vliv případné těžby na životní prostředí. Tyto plány po rozhodnutí vlády padají a nadnárodní společnost ze země odejde.
  • První vnitrostátní linka. Společnost Air Serbia zahájilo provoz na vůbec první vnitrostátní letecké lince mezi Bělehradem a Nišem na jihu země, které je třetím nejlidnatějším městem v Srbsku. Air Serbia bude linku provozovat čtyřikrát týdně. Ve směru Bělehrad - Niš poletí ve čtvrtek a sobotu, v opačném směru Niš - Bělehrad potom v ranních hodinách v pátek a neděli. K provozu na nové vnitrostátní lince budou využívány dva stroje, proudový Airbus A319 a menší turbovrtulový ATR 72. Ceny letenek na lince začaly na částce 33 EUR a odbaveným zavazadlem do 23 kilogramů za 43 EUR. Zajímavé je, že šéfem srbského národního dopravce Air Serbia je český manažer Jiří Marek, který na post generálního ředitele nastoupil od 1. ledna 2022.
  • Investice do kuřecího a vepřového masa. Na konci roku 2021 získalo Srbsko z EU informace, že by mohlo po víc než 30 letech opět začít dodávat na trhy Evropské unie kuřecí i vepřové maso a masné výrobky. Dokončení schvalovacího procesu nějaký čas potrvá, nicméně stát se již začíná připravovat. Povolení se má týkat i vajec. Na území Srbska je v současné době zhruba 1 600 farem zabývajících se chovem drůbeže a přes 1000 podniků produkujících vejce s tím, že v obou případech se produkce prakticky celá spotřebuje na domácím trhu. Díky tomu se očekávají masivní investice do rozšíření výrobních a chovných kapacit, což je skvělá příležitost pro české dodavatele technologií. Srbsko si zakládá na kvalitě svého masa, neboť při jeho produkci jsou zakázána krmiva z geneticky modifikovaných plodin.