Aleksandar Vučić navštívil Miloše Zemana i českou ambasádu v Bělehradě

15.10.2022

Srbský prezident se během pražské summitu Evropského politického společenství na Pražském hradě sešel s prezidentem Milošem Zemanem. O několik dnů později zavítal Vučić na české velvyslanectví v Bělehradu na slavnostní oběd u příležitosti českého předsednictví EU.

Blízké vztahy mezi Českem a Srbskem v poslední době potvrdily dvě důležitá setkání. Během účasti na pražském evropském summitu se prezident Aleksandar Vučić setkal se svým českým protějškem Milošem Zemanem.

Státníci na Pražském hradě projednávali především projekt Českého domu v Bělehradě. "S drahým a váženým přítelem Milošem Zemanem jsme si vyměnili názory na geopolitické výzvy současnosti, mluvili jsme o bilaterálních i ekonomických vztazích Srbska a Česka, ale také o jeho nadcházející návštěvě Srbska, na kterou se již těším. Jako vždy jsem poslouchal moudrá slova zkušeného státníka a upřímného obdivovatele naší země," komentoval setkání prezident Vučić.

Původní Československý dům postavený bělehradskými Čechy ve 20. letech minulého století byl později zestátněn. Nyní srbské úřady na základě dohody prezidentů Zemana a Vučiće stavbu na vlastní náklady opravují a na základě předem dojednané formy ho následně předají českému státu. Dům by měla nejspíš spravovat Česká beseda Bělehrad, neboť tomuto krajanskému sdružení i původně patřil. Slavnostní otevření za účasti Miloše Zemana i Aleksandra Vučiće je plánováno předběžně na leden příštího roku.

Pouze několik dnů poté pořádal na český velvyslanec v Srbsku Tomáš Kuchta slavnostní oběd s velvyslanci zemí EU v rámci českého předsednictví v Radě EU, kterého se rovněž srbský prezident Aleksandar Vučić zúčastnil. Velvyslanec Tomáš Kuchta daroval srbskému prezidentovi a vášnivému fotbalovému fanouškovi odlitek originální kopačky Antonína Panenky, který vešel do světové historie svým legendárním "dloubákem" na mistrovství Evropy v roce 1976.