AKTUALITY

Bývalý prezident České republiky a člen naší asociace Miloš Zeman přijal ve své nové kanceláři velvyslance Srbské republiky a předsedu Česko-srbské asociace vzájemné spolupráce.

Zástupci Česko-srbské asociace vzájemné spolupráce se v pátek v Malé pevnosti Terezín zúčastnili pietního setkání u příležitosti 105. výročí smrti Gavrila Principa, jednoho účastníků atentátu na rakousko-uherského následníka trůnu a člena odbojové organizace Mladá Bosna.

Česko-srbská asociace vzájemné spolupráce spolu se soukromými dárci shromáždila finanční prostředky a u příležitosti vánočních svátků připravila dárkové balíčky pro srbské děti a mládež s mentálním postižením.

Během jediného týdne zavítal na návštěvu Prahy již druhý člen srbské vlády. Tradičního Srbského večera v Poslanecké sněmovně se zúčastnil Djordje Miličević, ministr pro diasporu, který po boku českého ministra spravedlnosti Pavla Blažka událost zahájil. Ministr Miličević o den později absolvoval jednání s představiteli srbské diaspory a zástupci...

Česká republika si každoročně 28. října připomíná výročí zrodu samostatného státu Čechů a Slováků, který vyvrcholil protiválečný odboj vůči Rakousko-Uhersku. Česko-srbská asociace vzájemné spolupráce se oslav účastnila. Česká ambasáda v Bělehradě slavnostní den připomněla nádherným nasvícením svého historického sídla.

Srbové oslavili jeden ze svých nejdůležitějších svátků. Den srbské jednoty, svobody a národní vlajky je zároveň svátkem nejnovějším, ale slaví ho jak Srbsko, tak Republika srbská v Bosně a Hercegovině a připomínají ho všechny srbské ambasády po světě.

Vidovdan je nejvýznamnější srbský svátek. Tento den je v srbských dějinách spjatý s celou řadou důležitých i osudových událostí. V České republice se každoročně připomínka Vidovdanu koná u srbského mauzolea v Jindřichovicích nedaleko Karlových Varů.